Cztery żorskie firmy, od lat zdobywają certyfikaty i laury w programie „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Teraz dołączyła do nich kolejna.
Program “Przedsiębiorstwo Fair Play” powstał 12 lat temu, w czasach, kiedy w biznesie nie brakowało patologii, a zachowania wobec pracowników, klientów czy urzędów, dalekie były od zasad fair play. Jego celem jest m.in. promocja etyki w działalności gospodarczej, firm działających zgodnie z prawem i poprawianie wizerunku polskich przedsiębiorstw.
Program trwa przez cały rok i przebiega dwuetapowo. Firmy, które chcą wziąć w nim udział, muszą wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy oraz uiścić opłatę, obowiązującą w I etapie. Opłata wynosi od 1300 do 6000 zł, w zależności o ilości zatrudnionych w firmie pracowników. W kolejnym etapie, firma musi udostępnić przedstawicielowi programu wszelkie niezbędne dokumenty i informacje. Jest poddawana szczegółowej kontroli. Konieczne jest też wpłacenie 2000 zł, bo taka opłata została ustalona w II etapie.
Wśród żorskich firm, które zostały laureatami programu Przedsiębiorstwo Fair Play, znajdują się: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe A-P Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o., Specjalistyczna Firma Wyburzeniowa Warwas, firma Klimawent oraz od zeszłego roku – firma Netmetis.
Ostatnia z firm istnieje od 2003 r. Jej atutami są niewątpliwie wyszkolona kadra techniczno-inżynierska i doświadczenie. Netmetis oferuje kompleksowe usługi z zakresu instalacji elektrycznych i niskoprądowych. Firma sama instaluje, projektuje i serwisuje urządzenia. W zeszłym roku zatrudniała dwóch niesłyszących pracowników. - Zgłosiliśmy się do programu “Przedsiębiorstwo Fair Play”, żeby potwierdzić jakość i standard w kontaktach z pracownikami i klientami – powiedział nam Marek Silka, współwłaściciel firmy. - Tego certyfikatu nie dostaje się od ręki – zostaliśmy szczegółowo prześwietleni. To uznana marka, która potwierdza, że przedsiębiorstwo działa rzetelnie i uczciwie – również w stosunku do urzędów i dostawców. Mając certyfikat Przedsiębiorstwa Fair Play, łatwiej nawiązuje się kontakty w pracy. Wiadomo, że zaufanie to połowa sukcesu.
Podobnie swój udział w programie uzasadnia Adrian Korytkowski, który wspólnie z bratem – Filipem, prowadzi firmę Klimawent. - Uważam, że “Przedsiębiorstwo Fair Play” jest jednym z najbardziej rzetelnych wyróżnień na rynku. Przedstawiciele programu dokładnie sprawdzają, czy firma dotrzymuje warunków umów, zobowiązań wobec klientów, rozmawiają z pracownikami – mówi. - Co prawda trzeba wpłacić określoną sumę, ale to oczywiste, bo przecież samo zorganizowanie gali finałowej kosztuje. Dzięki posługiwaniu się logiem “Przedsiębiorstwa Fair Play”, mamy lepsze warunki współpracy z naszymi kontrahentami. Firma Klimawent wykorzystuje nowoczesne osiągnięcia technologiczne w dziedzinie wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa. Zapewnia też profesjonalny system obsługi klienta. Klimawent zdobyło w 2009 r. Złoty Certyfikat Przedsiębiorstwa Fair Play, zaś w latach wcześniejszych – dwa Certyfikaty Fair Play.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o., w obecnej formie istnieje od 2000 r. Właścicielem wszystkich udziałów spółki jest miasto. Zadaniem przedsiębiorstwa jest bilansowanie potrzeb w zakresie gospodarki wodno-ściekowej miasta, zapewnienie ciągłości dostaw wody i odbioru ścieków, prowadzenie eksploatacji, konserwacji, remontów i modernizacji urządzeń wodociagowych, kanalizacyjnych oraz oczyszczania ścieków. - W programie “Przedsiębiorstwo Fair Play”, bierzemy udział od ośmiu lat – mówi Michał Pieczonka, prezes PWiK. - Trzeba podkreślić, że nasza firma ma bardzo określony rynek, działa na zasadzie monopolu i wyłącznie na terenie miasta. W związku z tym, my nie mamy zbyt dużego pola manewru, a nasi klienci mają ograniczony wybór. Ich kontakt z naszą firmą jest w zasadzie jednostronny. Nie mniej jednak bardzo ważne jest dla nas, aby zarówno stosunki z klientami, jak i ze współpracownikami czy urzędami, były jak najlepsze. Firma zdobyła pięć Certyfikatów Przedsiębiorstwa Fair Play – w tym jeden złoty, Złota Statuetkę w 2006 r., Srebrny Laur w 2008 r. oraz Złoty – w zeszłym roku. - Te wyróżnienia są bardzo istotne dla każdej firmy, która je otrzymuje, ponieważ potwierdzają, że działa ona zgodnie z prawem i etyką zawodową – dodaje prezes Pieczonka.
Przedsiębiorstwo A-P zostało wyróżnione Certyfikatem Przedsiębiorstwa Fair Play w 2000 r. i było pierwszą żorską firmą, która taki certyfikat otrzymała. A-P powstało w 1990 r. Zajmuje się produkcją okien, drzwi, ślusarki przeciwpożarowej i akcesoriów. Produkcja jest oparta na jednym z najnowocześniejszych w Europie systemie. Dzięki temu, okna wyprodukowane przez A-P przed 20 laty, śmiało konkurują z tymi obecnie dostępnymi na rynku.
Specjalistyczna Firma Wyburzeniowa Warwas, działa na polskim rynku od 1989 r. Ma na swoim koncie wiele trudnych rozbiórek i wyburzeń obiektów o różnej konstrukcji czy wysokości. Firma oferuje nie tylko wyburzanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu lub materiałów wybuchowych, ale również wywóz i utylizację gruzu. Firma otrzymała swój pierwszy certyfikat Przedsiębiorstwa Fair Play w 2004 r. Potem doszły do niego kolejne cztery, a także Złota Statuetka, Złoty Certyfikat, i w 2009 r. - Brązowy Laur. - Dzięki otrzymanym certyfikatom zdobyliśmy większe zaufanie ze strony klientów i kontrahentów, nawiązaliśmy nowe, korzystne kontakty oraz wzmocniliśmy wizerunek firmy – powiedziała nam prezes firmy, Anna Warwas. - Stając się Laureatem PFP, jesteśmy postrzegani jako rzetelny i wiarygodny kontrahent, który realizuje zasady etyki i kultury przedsiębiorczości w biznesie oraz dba o środowisko. Logo PFP jest przez nas używane na wszystkich dokumentach firmowych dzięki czemu wzmacniamy swój wizerunek i prestiż. Przyznawane firmie SFW WARWAS corocznie nagrody są odzwierciedleniem ciężkiej i sumiennej pracy całego zespołu. Ich zaangażowanie oraz duże poczucie odpowiedzialności jest gwarancją powodzenia. Ola Kowol