Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Żorski Festiwal Nauki i Podróży OPINIE - relacja

31.10.2012
Żorski Festiwal Nauki i Podróży OPINIE - relacja

Festiwal "Opinie" jaki odbył się w Żorach w październiku gwarantował serię wyjątkowych spotkań z przygodą i egzotyką. Oto kolejna relacja .

Prezentacje i spotkania - dzień czwarty

Dzień czwarty to czas podróży, w które zabrali uczestników zaproszeni goście. Rozpoczęliśmy o godz. 15:00 wyprawą "Korowai Batu. Ostatni kontakt" tropem Anny i Jakuba Urbańskich podążyliśmy w głąb tajemniczej Papui. Była to niezwykle trudna podróż, którą sami Urbańscy podsumowali, że być może byli świadkami wydarzeń, których widzieć nie powinni. Zaraz po nich Karolina Marcinkowska, doktor etnologii i antropologii kultury UW, zaprosiła wszystkich na Madagaskar - wyspę przodków. To właśnie tam od kilku lat prowadzi badania nad ceremoniami pogrzebowymi zwanymi czumba, podczas których potrzebujący pomocy spotykają się z historycznymi władcami „zamieszkującymi” czasowo ciała pośredników.

Po zakończonej prezentacji, pojawił się moment przerwy i nawet wtedy nikt nie mógł pozwolić sobie na nudę, na każdego bowiem czekała degustacja kawy kolumbijskiej czy możliwość zakupu yerba mate. Dużą popularnością cieszyła się stragan z biżuterią etniczną prowadzony przez galerię Aruaco z Krakowa, czy wydawnictwami o tematyce podróżniczej, za które odpowiedzialne były Adventurebook.pl i rodzima księgarnia SOWA. Można też było zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt na wyprawę dzięki stoisku Sklepu Weeked z Rybnika, a ci którzy zgłodnieli mogli skorzystać z bufetu przygotowanego przez restaurację Arkady.

Już po przerwie dr Jarosław Źrałka, archeolog z UJ, podzielił się z uczestnikami odkryciami archeologicznymi na temat Majów. Polscy naukowcy prowadzą badania na terenie Nakum w Gwatemali od wielu lat i odnoszą znaczące sukcesy na tym polu. A na zakończenie Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie - prawdziwi mistrzowie prezentacji mulitmedialnych porwali wszystkich w Zasnkar, ukazując nie tylko bogactwo i różnorodność krajobrazów himalajskich zarówno latem jak i zimą, ale przede wszystkim przedstawili wszystkim mieszkańców tamtejszych wiosek.

Czwarty dzień festiwalu wszyscy opuszczali z niestygnącą ciekawością następnego, który zapewne na długo pozostanie w pamięci tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w festiwalu.

Dzień Kolumbii

W niedzielę królowała Kolumbia, to było prawdziwe święto tego kraju w Żorach. Zaczęliśmy od spotkania przy herbatce w Galeri Herbaciany Prezent z przedstawicielem ambasady Kolumbii w Polsce, na którym można było dowiedzieć się o możliwościach nawiązania kontaktów handlowych z Kolumbią, o stypendiach dla studentów i opcjach związanych z prowadzeniem badań etnologicznych i archeologicznych. Od 15:00 porwała wszystkich iście kolumbijska charyzma i temperament Edilsona Sancheza, który Żorzanom dobrze znany, zabrał uczestników w muzyczną podróż po kraju, z którego pochodzi. W ten sposób Edi chciał zaprezentować Kolumbię jako kraj niezwykle zróżnicowany pod względem kulturowym, przyrodniczym i obyczajowym. Muzyka jaką dobrał na tę okazję to specjalnie wyselekcjonowane rytmy odzwierciedlające silne zróżnicowanie muzyczne w tym kraju. Fotografie wykorzystane do prezentacji zostały udostępnione przez Polskie Biuro Podróży Kolumbia Travel z Bogoty.

Zaraz po nim Claudia Cardenas i Dominik Bac pokazali uczestnikom gdzie na mapie świata znajduje się jego serce i ponownie padło na Kolumbię. Zaprosili w podróż w góry Sierra Nevada de Santa Marta, gdzie udało im się dotrzeć do potomków Indian Tyrona. Ich opowieści z pewnością wszystkich przekonały, że serce świata to właśnie Kolumbia, ale Claudia i Dominik zrobili coś jeszcze obalili szereg stereotypów i uproszczeń jakie zadomowiły się w naszym postrzeganiu tego kraju.

W przerwie między prezentacjami odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Taka jest Kolumbia" autorstwa Dominika Baca i Tomasza Jędrysa, którzy w ten sposób chcieli opowiedzieć o Kolumbii, którą poznali i której odkrywać nie przestali i która jawi się im jako niesamowite bogactwo kultur, przyrody oraz wspaniałych ludzi. Przerwa była także kolejną możliwością do skorzystania z oferty urozmaiconego kiermaszu.

Na zakończenie dnia piątego i niejako na podsumowanie całego festiwalu Festiwal OPINIE przygotował prawdziwą niespodziankę. Była to niepowtarzalna okazja by stać się świadkiem jedynej w Polsce, pierwszej w Europie projekcji filmu "Apaporis - sekrety kolumbijskiej dżungli" autorstwa cenionego kolumbijskiego dokumentalisty Antonio Dorado, który zaszczycił festiwal swoją obecnością. Film Apaporis to dokument o podróży reżysera w głąb rzeki Apaporis, jednej z najmniej dostępnych miejsc w kolumbijskiej Amazonii, gdzie mieszkają Indianie Cabiyarí, Cubeo, Bará, Barasanos, Taiwanos czy Tanimucas. Jest to opowieść o nieznanej rzece i niezwykłych ludziach, potomkach jaguara i anakondy, którzy zamiast wznosić budowle z kamienia i wyrabiać metalowe ozdoby, wieki temu zdecydowali poznać do głębi największy las ziemi - dżunglę amazońską.

W ostatnim dniu festiwalu dało się odnieść wrażenie, że rozbudziliśmy wyobraźnię, dostarczyliśmy istotnej wiedzy, rozbudziliśmy głód podróży, ale i pozostawiliśmy niedosyt. I bardzo dobrze, bo Żorski Festiwal Podróży i Nauki Opinie to dopiero pierwsza edycja, więc ... do zobaczenia za rok!

Tekst: Kornelia Machura, zdj.: 13gram.pl








Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"