Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach zaprasza do udziału w 7. edycji międzynarodowego programu „Pola nadziei” 2009/2010.
„Pola nadziei” to program skierowany do wszystkich, którzy chcą pomóc ludziom chorym na raka. Odbywa się on każdego roku w dwóch częściach. Jesienią sadzimy cebulki żonkili – to właśnie one tworzą Pola Nadziei. Wiosną, gdy zaczynają kwitnąć, rozpoczyna się druga część akcji, obejmująca m.in.: kwesty na rzecz osób chorych na raka oraz podsumowanie programów edukacyjnych i konkursów w szkołach.
28 maja odbędzie się marsz żonkila, czyli przemarsz ulicami miasta do Parku Cegielnia. Biorą w nim udział uczniowie żorskich szkół i przedszkoli, orkiestra dęta, mażoretki.
Pomysł zasadzenia żonkilowych „Pól nadziei”, narodził się w Edynburgu, wśród członków brytyjskiej organizacji Maria Curie Cancer Care. W Polsce został on zainicjowany w 1997 r. przez krakowskie Hospicjum św. Łazarza, z czasem do akcji włączyły się inne hospicja. Symbolem programu jest żonkil – kwiat nadziei, będący wyrazem naszej solidarności z chorymi.
Sadząc Pola Nadziei, myślimy w sposób szczególny właśnie o nich. To ci chorzy, co do których medycyna orzekła, że nic nie da się już zrobić. Większość tych osób to umierający na raka. O jakiej więc nadziei mówimy w ich przypadku?
To nie jest nadzieja każąca wierzyć w to, że chorzy odzyskają zdrowi fizyczne. Żonkilowe pola mają przypomnieć, że życie ziemskie tych chorych – choć już krótkie – jest życiem w pełni, tak jak każde inne. To nadzieja, że zarówno chorzy, jak i my, potrafimy to dostrzec i zrozumieć. Nadzieja na to że w tych trudnych chwilach życia chorzy nie będą sami. Taki jest cel przyświecający powstającym na całym świecie hospicjom. Dostrzec wartość życia ludzkiego w każdym, szczególnie w chorych, zbliżających się do kresu swych dni. info: SPC (ok)