Stowarzyszenie "Bezpieczne Miasto" od 10 lat podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa żorzan. Organizuje konkursy, festyny, spotkania i wydawnictwa adresowane do dzieci i młodzieży.
"Bezpieczne Miasto" współpracuje z wieloma instytucjami, takimi jak: Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, szkoły, Rady Dzielnic, kluby osiedlowe i Miejska Biblioteka Publiczna.
Działalność Stowarzyszenia w dużej mierze finansowana jest z budżetu Urzędu Miasta, ale by realizować zadania, Stowarzyszenie musi posiadać również własne środki. Pozyskiwane są one z darowizn finansowych i składek członków Stowarzyszenia. Dla realizacji tych celów w 2005 roku Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Żeby przekazać 1 procent podatku, wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT-u wpisać: Stowarzyszenie "Bezpieczne Miasto" w Żorach, numer KRS: 0000011673. To nic nie kosztuje - dokonana darowizna podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania. Info: KMP Żory (pc)
Pragnę zapytać członków Stowarzyszenia, czy pod pojęciem "BEZPIECZNE MIASTO" są też w tej chwili całkowicie zaniedbane (śnieg, lód, ślizgawica) chodniki, wejścia na przejścia dla pieszych? Czy "BEZPIECZNE MIASTO" to tylko czarne jezdnie by samochodzik się nie uszkodził, a pieszy może się połamać? Czy na mieszkańcach posesji, właścicieli lokali, najemców tychże obowiązuje odśnieżanie i usuwanie lodu w granicach odpowiedzialności. Panie, Panowie ze Stowarzyszenia RUSZCIE W MIASTO, pomóżcie Radnym, Prezydentowi. Zza szyb autka tego nie widać kłopotu pieszych, w autku nie brnie się w piaskowo-solnej mazi, nie fika na oblodzonym chodniku. A może wygodniej, mniej odpowiedzialnie zrobić festyn lub wydać broszurkę "Jak nie polamać się zimą w Żorach".