Do 28 sierpnia na rynku można oglądać wystawę „Śląski wizerunek walki o demokrację i niepodległość Polski”. Wystawę przygotowało stowarzyszenie „Pokolenie”.
Wydarzenia, jakie rozegrały się na Śląsku w 1980 i 1988 r., były niezwykle znaczące w historii najnowszej Polski. Śląsk odegrał kluczową rolę, przyczyniając się do powstania Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości.
28 sierpnia 1980 r. rozpoczął się strajk w KWK Manifest Lipcowy. Następnego dnia dołączyła do niego Borynia. W Manifeście powstaje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, z Jarosławem Sienkiewiczem na czele oraz zastępcami – Tadeuszem Jedynakiem i Stefanem Pałką. Działaczami i współpracownikami MKR byli ludzie nie tylko z całej śląskiej ziemi, ale i z całego kraju. Solidarność, jako ruch związkowy i niepodległościowy, obejmowała całe spektrum społeczeństwa. Jednoczyła we wspólnym dziele zarówno ludność napływową, jak i rodowitych Ślązaków. A oprócz robotników, na działania związku niezwykle istotny wpływ miały grupy intelektualistów, artystów, pracowników szkół i uniwersytetów.
Wystawa stanowi nie tylko dużą wartość edukacyjną, ale jest też dużą atrakcją dla oglądających. Z pewnością wiele osób starszego pokolenia rozpozna siebie lub znajomych na prezentowanych planszach. A dla młodego pokolenia ekspozycja ta będzie swoistą lekcją historii. Info: UM Żory (ok)