- Około 90 procent sprawców przemocy domowej to osoby nietrzeźwe – oświadcza asp. Kamila Siedlarz, rzecznik policji, obecna na piątkowym spotkaniu informacyjnym Klubu Abstynentów „STER”. Przedstawiciele ośrodków publicznych rozpatrywali możliwość współpracy w zakresie organizacji III Żorskiego Miesiąca Trzeźwości.
Akcja skierowana jest głównie do młodzieży. Organizatorzy oferują warsztaty z udziałem psychologa i terapeuty ds. uzależnień. Wobec nasilenia się w mieście problemów nałogowych, proponują zajęcia profilaktyczne, mające uświadamiać młodych ludzi o konekwencjach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą alkohol. Prezes Klubu Abstynentów, Mirosław Prasnowski, przyznaje, że wzajemna pomoc jest bardzo cenna – Jedni radzą sobie w jednym, inni w drugim. Chciałbym, abyśmy ze sobą współpracowali i wymieniali się doświadczeniami - apelował do przedstawicieli instytucji. Pan Mirosław ubolewa nad tym, że mało kto wie o obchodach Miesiąca Trzeźwości – Do tej pory odwiedziło nas około 350 uczniów. Na zaproszenie odpowiedziały tylko trzy szkoły. Działacze klubu są świadomi rosnącego zagrożenia wśród ludzi młodych, dlatego są otwarci na pomoc. Prezes „STERu” przyznaje, że przychodziły do nich osoby proszące o indywidualne wsparcie, ale niektóre przypadki dotyczyły ich rodziców. Podkreśla, że warto pomagać i zaangażować się dla każdej osoby, która tego potrzebuje. Wspomina podopiecznego, który po wyjściu z nałogu stwierdził – Dziś jest pierwszy dzień reszty mego życia.
Wskazanie odsetka osób uzależnionych w stosunku do korzystających z pomocy społecznej nie jest łatwe. Udokumentowanie tej sprawy jest cięzkie. Człowiek nadużywający alkohol nie widzi problemu – wyjaśnia Aleksandra Adamczyk, dyrektor MOPSu – alkohol dotyka większość osób bezdomnych i biednych. Doprowadza do utraty zdrowia, mieszkania, dzieci. Są to koszty nie do odzyskania. Pani Aleksandra wyraziła chęć współpracy w zakresie zapobiegania alkoholizmowi.
Panu Prasnowskiemu zależy, aby jak najwięcej osób, które potrzebują wsparcia, wiedziały, gdzie mogą przyjść. Klub zapewnia rozmowę z psychologiem - Ewą Bigos, terapeutą - Barbarą Banią i osobą pierwszego kontaktu – Joanną Praszkiewicz, która ukończyła Program Rozwoju Osobistego W Warszawie. - Tu nikt nikogo nie potępia. Każdy odczuje w naszym Klubie ciepło – mówi pan Mirosław.
W programie Miesiąca Trzeźwości przewidziane są warsztaty dla uczniów szkół i zajęcia profilaktyczne. Zaplanowany jest także panel dyskusyjny z osobą trzeźwiejącą. Ewa Bigos i Barbara Bania, autorki programu, chcą nie tylko uświadomić, jak groźny jest nałóg – Naszym celem jest wskazanie, jak żyć, żeby nie pić. Chcemy dotrzeć szczególnie do osób żyjących w środowisku, gdzie spożywanie alkoholu jest na porządku dziennym. Pani Ewa i pani Barbara wyjaśniają, że alkoholizm nie jest chorobą jednej osoby – dotyczy ona całej rodziny. My dysponujemy doświadczeniem pomocnym w rozwiązywaniu tego problemu – zapewniają.
Największą barierą w leczeniu jest przyznanie się przed samym sobą, że jest się uzależnionym od alkoholu. W celu przełamywania tej kwestii, stworzono program „Najtrudniejszy Pierwszy Krok”. - Osoby, które wyszły z nałogu, cenią swoje życie – mówi Mirosław Prasnowski – na spotkaniach w klubie dają świadectwo, opowiadając o swojej tragedii. Uzależnieni dopatrują się elementów podobnych do własnych przeżyć i postanawiają się zmienić. Zaczynają wierzyć, że mogą żyć inaczej.
Co mogłoby polepszyć funkcjonowanie Klubu? - Marzy mi się remont i odnowienie sali – zdradza prezez „STERu”- przydałyby się stoły do gry w ping-ponga i bilarda. Młodzież mogłaby tu przychodzić i zamiast pić, pograłaby w szachy. Chciałbym, by młodzi, zagubieni ludzie zagrożeni nałogiem, miło spędzali tutaj czas. Pan Prasnowski myśli także o założeniu klubu dyskusyjnego.
Placówki szkolne zainteresowane spotkaniami uczniów ze specjalistami ds. uzależnień proszeni są o kontakt z gospodarzem Klubu – Teresą Szłapą, tel. 032 4341983. W razie potrzeby, projekt zostanie przedłużony na kwiecień.
„STER” i „PROGRES” ogłaszają konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży: „...więcej widzę, lepiej żyję, bo nie palę i nie piję...”. Przewidziane są nagrody. Format pracy jest dowolny. Prace należy składać w siedzibie „STERu” na os. Sikorskiego 52. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – zeszłoroczne prace zdobią dziś ściany Klubu Abstynentów.
Godziny otwarcia klubu :
- w poniedziałki w godzinach 9.00 – 12.00 pełnione są dyżury informacyjno – doradcze,
- w środy od godziny 17.00 klub zaprasza na spotkania kobiet w Grupie Wsparcia Al.-Anon „Nadzieja”,
- w czwartki od godziny 17.00 klub zaprasza na Grupę Wsparcia dla osób uzależnionych,
- w piątki od godziny 16.00 - 20.00 klub zaprasza na spotkania Samopomocowej Grupy Wsparcia dla osób z kilkuletnim stażem abstynenckim.
Spotkania z terapeutą i psychologiem będą odbywać się w zależności od bieżących potrzeb.
Kontakt:
os. Sikorskiego 52, tel.: 032 434 19 83 (czynny w godzinach otwarcia klubu), 032 435 51 11 (godz. 8:00 – 18:00).
pc