To kolejny projekt Fundacji Sztuka popularyzujący wiedzę o powstaniach śląskich.
Powstańcza kuchnia polowa. Fotografia ze zbiorów Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.
Projekt dotyczy mniej znanych działań powstańczych na terenie powiatu rybnickiego w czasie trzech powstań, które do tej pory pozostawały w cieniu walk toczonych czy to w okręgu przemysłowym w roku 1919, czy to wielkich bitew w rejonie góry św. Anny i Kędzierzyna-Koźla. Mówi się o nich przede wszystkim w kontekście powstańczego sukcesu w pierwszych dniach maja 1921 i skierowania sformowanych tu jednostek na linię Odry. Tymczasem powiat rybnicki, jako zaplecze frontowe, miał dla południowej grupy wojsk powstańczych istotne znaczenie. Sprawna praca tyłowych jednostek zabezpieczających pracę węzłów kolejowych, takich jak Rybnik, organizacja szpitala powstańczego w Żorach, działalność powstańczej gazety „Oberschlesische Frontblatt” także wydawanej w Żorach, to tylko niektóre mało znane fakty z tamtych lat. To czas odzyskiwania przez Polskę niepodległości i przyłączania do niej Śląska.
Celem projektu jest zachowanie w pamięci potomnych znaczących wydarzeń w historii Polski i Śląska z lat 1918-1922, i losów ich bohaterów, również tych z lokalnych „podwórek”.
Wystawa dostępna jest nieodpłatnie, w trybie online pod adresem: www.zaplecze.powstaniaslaskie.pl. Prezentuje m.in. archiwalia, z których część nie była dotąd publikowana. Została przygotowana dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Na zdjęciu: Powstańcza piekarnia polowa,
ze zbiorów Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny