Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Wspólnie możemy zatrzymać smog

03.10.2018
Wspólnie możemy zatrzymać smog

Wraz ze spadkiem temperatur i rozpoczęciem sezonu grzewczego wraca temat zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. O tym, co każdy z nas może zrobić, by oddychać czystszym powietrzem informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żorach.

Czym jest smog? To połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości zanieczyszczeń, pochodzących z kominów gospodarstw domowych. W ich skład wchodzą trujące dla człowieka pyły i gazy, takie jak: pyły zawieszone PM 2,5 i PM10, tlenki azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2) i tlenek węgla (CO). Szkodliwe substancje powstają głównie w wyniku spalania złej jakości paliw oraz śmieci w domowych piecach.

Każdego roku smog przyczynia się do śmierci ponad 44 tys. Polaków. Oddychanie nim naraża człowieka między innymi na: choroby układu oddechowego, układu krążenia, układu krwionośnego oraz osłabienie układu odpornościowego.

Aż 14 z 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast znajduje się w województwie śląskim. By zmienić tę sytuację 1 września 2017  roku weszła w życie „uchwała antysmogowa”, regulująca spalanie paliwa złej jakości w przestarzałych piecach. Z jej zapisami można zapoznać się na stronie internetowej www.zory.pl.

Aby przyniosła ona skutek, potrzebna jest edukacja wszystkich mieszkańców w kwestii problemu smogu i ich aktywna postawa. To ważne, ponieważ każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Co dokładnie możemy zrobić?

Wymień swój piec na urządzenie spełniające obowiązujące normy.
W zależności od daty produkcji obecnie użytkowanego pieca należy to zrobić do końca wyznaczonego roku (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.):
- kotły powyżej 10 lat od daty produkcji –do końca 2021 r.
- kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
- kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji – do końca 2025 r.
- kotły klasy 3 lub 4 – do końca 2027 r.

Używaj tylko opału dobrej jakości!
„Uchwała antysmogowa” zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. Zamiast nich warto wybrać: ekogroszek, Pelle, węgiel kamienny gruboziarnisty lub suche drewno – dąb, grab, jesion, buk.

Zamień piec węglowy na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania:
- system ciepłowniczy,
- ogrzewanie gazowe,
- ogrzewanie elektryczne,
- odnawialne źródła energii.

Ochrona przed smogiem - działania doraźne

Smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Dzięki wiedzy i działaniom prewencyjnym możemy się przed nim chronić. By to zrobić należy sprawdzać na bieżąco jakość powietrza w swojej okolicy. W Żorach można to zrobić przez stronę internetową www.zory.pl lub aplikację mobilną Monitoring Powietrza BI.

W przypadku wystąpienia alarmu smogowego należy ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Jeśli musimy wyjść, to warto korzystać z maseczki przeciwpyłowej. Nie wolno wtedy palić w kominku. Uwaga! Dotyczy to szczególnie osób w grupie najwyższego ryzyka, czyli kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych i chorych.

Chroń się przed smogiem w domu i miejscu pracy:
- korzystaj z oczyszczaczy powietrza,
- trzymaj w pomieszczeniach rośliny poprawiające jakość powietrza, takie jak np. skrzydłokwiat, paproć lub bluszcz,
- przebywaj w pomieszczeniach posiadających wewnętrzny obieg wentylacyjny.

Zdrowe nawyki wpływają na zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza

Korzystaj z bardziej ekologicznych rodzajów transportu, takich jak: transport publiczny (pociąg, autobus), rower, wspólne przejazdy samochodem (carsharnig). Pamiętaj, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie i wpływa na zmniejszenie poziomu smogu. info: UM

Źródło informacji i grafik: powietrze.slaskie.pl



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"