Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań w 2011 roku potrwa od 8 kwietnia do 30 czerwca.
W naszym kraju będzie to pierwszy spis powszechny od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale takie same spisy przeprowadzone zostaną we wszystkich krajach członkowskich UE.
Jeszcze przed świętami zakończył się ogłoszony przez Prezydenta Miasta nabór na rachmistrzów spisowych. Będzie ich w Żorach 30, w tym pięciu rezerwowych. Zostać rachmistrzem nie jest łatwo. Wymagania stawiane kandydatom są wysokie. Trzeba być pełnoletnim i mieć minimum średnie wykształcenie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, umieć posługiwać się komputerem, cieszyć się dobrym zdrowiem, znać zasady działania systemu GPS i umieć czytać mapy cyfrowe. Wymagana jest wysoka kultura osobista, komunikatywność, dobra organizacja pracy, sumienność i rzetelność.
Spis obejmował będzie ludność, stan mieszkań i budynków, kondycję gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi.
Zapytani zostaniemy m.in. o czas dojazdu do pracy, zajmowane stanowisko i znajomość języków obcych. Padną też pytania o przynależność wyznaniową i niepełnosprawność, na które jednak nie będziemy musieli odpowiadać. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy.
Nim ruszą w teren, spisowi rachmistrze będą musieli przejść szkolenie organizowane przez Wojewódzkie Biuro Spisowe i zdać końcowy egzamin. Każdy dostanie identyfikator ze zdjęciem, pieczęcią Urzędu Statystycznego, a także pieczątką i podpisem dyrektora Urzędu. Wykonując prace spisowe posługiwał się będzie przenośnym urządzeniem elektronicznym wyposażonym w specjalnie oprogramowanie w postaci formularza elektronicznego.
Opracowanie wyników i podanie ich do publicznej wiadomości nastąpi do 2013 roku. as
jak obowiazkowy? a jak ktos przebywa zagranica??
Materiał przygotowaliśmy w oparciu o informacje zawarte na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. O pomoc w odpowiedzi na powyższe pytania poprosiliśmy sekretariat GUS w Katowicach. Obiecano nam rychłe wyjaśnienie, które podamy jak tylko dotrze do redakcji.