Epidemia koronawirusa w sposób szczególny dotyka służb medycznych, stojących na pierwszej linii frontu walki z chorobą. Pacjenci zakażeni wirusem SARS CoV-2 są leczeni m.in. w Szpitalu Miejskim w Żorach. Możemy wspomóc personel szpitala w tej walce, wpłacając darowizny na rzecz żorskiej lecznicy, pomniejszając przy tym podstawę opodatkowania o wartość aż 200% wpłaconej kwoty.
Zdjęcie: Andrzej Żabka
Można pomniejszyć podstawę opodatkowania o wartość darowizny gotówkowej lub rzeczowej, przekazanej na walkę z COVID-19. Darowiznę mogą otrzymać:
- podmioty wykonujące działalność leczniczą,
- Agencja Rezerw Materiałowych,
- Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
- domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy oraz domy pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.
Darowiznę mogą odliczyć podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Darowizny przekazane:
- do końca kwietnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości większej niż wartość darowizny - 200% wartości darowizny,
- w maju 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 150% wartości darowizny,
- od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny,
- od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 200% wartości darowizny,
- od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. podlegają odliczeniu w wysokości 150% wartości darowizny,
- od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny.
Jednym z podmiotów, któremu można przekazać darowiznę, a potem odliczyć ją od podstawy opodatkowania jest MZOZ Szpital Miejski w Żorach. – Bezpieczeństwo personelu medycznego to również bezpieczeństwo naszych pacjentów. Kluczowym jest zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych, tym którzy nas leczą i opiekują się nami. Od chwili uruchomienia w żorskim szpitalu łóżek dla pacjentów zakażonych SARS CoV-2, kombinezony, maski i inne środki ochrony zużywane są w ogromnych ilościach. Koronawirus ciągle jest w natarciu, dlatego mamy nadzieję że wesprzecie Państwo naszą działalność – mówi Katarzyna Siemieniec, prezes zarządu Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żorach. – Dodatkową zachętą jest to, że firmy i osoby fizyczne, które chcą zaangażować się w walkę z epidemią, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Darowizny dla szpitala, można odliczyć na preferencyjnych zasadach – dodaje.
Darowizny na rzecz żorskiego szpitala można wpłacać na konto:
03 1050 1070 1000 0023 5654 4151 z dopiskiem „WALKA z COVID”
Których darowizn nie można odliczyć?
- zwróconych w jakiejkolwiek formie,
- zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów,
- odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- uprzednio odliczonych od dochodu,
- odliczonych już na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jak udokumentować darowiznę?
- dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
- dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.
Realizacja odliczenia w trakcie roku podatkowego następuje przy:
- obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników, którzy osiągają dochody z działalności gospodarczej, z najmu, dzierżawy, które są opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej,
- obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28) należy wykazać kwotę (wartość) przekazanej darowizny, kwotę (wartość) odliczonej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego.
Źródło: UM