Urząd Miasta od lat realizuje programy edukacyjno-promocyjne, zaadresowane do dzieci i młodzieży. Przeczytaj, jakie zrealizowano w zeszłym roku i jakie prowadzone są teraz.
Program edukacyjny „AIDS – choroba, której można uniknąć” prowadzony jest w Żorach już od 5 lat. W zeszłym roku miał on formę warsztatów szkoleniowych (projekcja filmu, pogadanka, dyskusja, burza mózgów), z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych. W ramach programu przeszkolono 1567 uczniów z klas trzecich szkół gimnazjalnych i klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych . W pierwszym półroczu bieżącego roku programem zostało objętych 1523 uczniów.
Młodzież uczyła się rozpoznawać sytuacje, w których można zarazić się wirusem HIV,
poznawała przyczyny i skutki działania wirusa HIV oraz choroby AIDS, a także została wyczulona na zagrożenia dotyczące ryzykownych sytuacji. Program dla I klas ponadgimnazjalnych był poszerzony o temat tolerancji. Zgromadzoną wiedzą uczniowie mogli się wykazać podczas konkursu organizowanego przez miejską Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Rybniku.
Programem edukacyjno - promocyjnym ”Racjonalne odżywianie” objętych zostało 1204 uczniów, w tym 582 osoby z II klas szkół podstawowych w zakresie I i II śniadanie oraz 622 osoby II klas gimnazjów w zakresie zaburzenia w odżywianiu – bulimia i anoreksja. Prowadzony on był w formie warsztatów szkoleniowych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Zajęcia odbywały się w grupach liczących nie więcej niż 30 osób. Od września planowane jest objęcie programem ok. 544 uczniów II klas szkół podstawowych i 652 II klas gimnazjów.
Uczniowie będą uczyli się m.in. o znaczeniu właściwego odżywiania dostosowanego do wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, a także o konsekwencjach zaburzeń w odżywianiu.
Program „Profilaktyka raka piersi”, adresowany został do ok. 530 uczennic drugich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu Żor. Od września programem objętych zostanie 480 uczennic. Po raz pierwszy został on wdrożony w 2004 r. Prowadzony był w formie warsztatów szkoleniowych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych oraz z instruktażem na modelu do nauki badania piersi. Zajęcia odbywały się w grupach 10-osobowych i miały na celu m.in.: zwiększenie wiedzy uczniów z zakresu budowy i fizjologii oraz zmian patologicznych sutka i narządów rodnych, poznanie zasad samokontroli piersi i profilaktycznych badań lekarskich w poradni „ K” oraz nauczenie rozpoznawania zmian w obrębie sutka.
W I półroczu bieżącego roku zrealizowano także:
Program profilaktyczny w zakresie wykrywania zaburzeń słuchu, w ramach którego przebadano za pomocą multimedialnego programu komputerowego „Słyszę” 549 uczniów trzecich klas szkół podstawowych z terenu miasta Żory . Informację o podejrzeniu nieprawidłowego słuchu przekazano rodzicom dzieci, celem zgłoszenia się do lekarza rodzinnego na badania diagnostyczne. Testów przesiewowych świadczących o nieprawidłowym słuchu było 30.
W trakcie realizacji są:
Program zdrowotny „Organizacja i wykonanie nieodpłatnych, profilaktycznych szczepień ochronnych przeciwko meningokokom dla dzieci urodzonych w 2005 i 2006 roku, zamieszkałych na terenie miasta Żory.” Realizacja programu polega na przebadaniu i zaszczepieniu ok. 940 dzieci urodzonych w 2005 i 2006 roku, zamieszkałych na terenie Żor. Wykonawcą programu jest NZOZ „ ALFA – MED” w Żorach.
Program zdrowotny „Wykonanie szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 300 dziewcząt, zamieszkałych na terenie miasta Żory.” Realizacja programu polegała na przebadaniu i zaszczepieniu w schemacie trójdawkowym dziewcząt z rocznika 1997. Wykonawcą programu zdrowotnego jest NZOZ „SZKOL - MED” w Żorach. info: UM (red. ok)