Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

W teorii i w praktyce

19.01.2012
W teorii i w praktyce

W ubiegłym tygodniu wiceprezydent Wojciech Kałuża odebrał w Warszawie wyróżnienie przyznane Urzędowi Miasta Żory przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której działaniom patronuje prezydent Bronisław Komorowski.

Fundacja doceniła fakt, że Urząd Miasta od dwóch lat w umówiony "dzień przedsiębiorczości" gości liczne grono uczniów. - Młodzież może dzięki temu poznać warunki pracy w administracji, zaznajomić się z procedurami, zdobyć wiedzę na temat kompetencji poszczególnych wydziałów i obiegu dokumentów – wyjaśnia Bożena Dąbrowska, naczelnik Wydziału Edukacji UM, jednym zdaniem: na własne oczy przekonać się, jak wygląda robota w najważniejszej instytucji miejskiej.

Żorski magistrat znalazł się w gronie najaktywniejszych uczestników projektu, tj. 28 firm i urzędów z terenu całego kraju i 24 biorących udział w projekcie szkół.

- Taka praktyka w Urzędzie, to prawdziwa szkoła życia – mówił po powrocie z Warszawy wiceprezydent Kałuża. - Urząd Miasta jest zakładem pracy, w którym od pracowników wymaga się nie tylko wiedzy, ale też umiejętności jej praktycznego wykorzystania w warunkach pracy zespołowej i tzw. pracy z ludźmi, czyli w kontakcie z mieszkańcami, którzy zgłaszają się tutaj ze swoimi sprawami do załatwienia. To nie jest takie proste. Dobrze, by młodzi ludzie mieli świadomość, jak ważne jest łączenie teorii z praktyką.

Inicjatorem tych uczniowskich praktyk jest Andrzej Pierchała – dyrektor Zespołu Szkół nr 1, któremu szczególnie leży na sercu przedsiębiorczość uczniów kierowanej przez siebie placówki. Szkoła kształci przyszłych fryzjerów, cukierników, piekarzy, mechaników samochodowych, stolarzy, sprzedawców i kucharzy. Jeśli w przyszłości zechcą oni założyć własne firmy, będzie im o tyle łatwiej, że w Urzędzie, tam gdzie trzeba będzie coś załatwić trafią bez trudu.

Praktyczna nauka przedsiębiorczości w Zespole Szkół nr 1 nie kończy się na wizytach w Urzędzie Miasta. Od lat uczniowie szkoły przyjmowani są na jednodniowe praktyki w różnych firmach, w których przez kilka godzin "zatrudniani" są na konkretnych stanowiskach. - To najprostszy sposób, by upewnić się co do swoich planów zawodowych, albo zweryfikować  wyobrażenia na temat danej profesji – wyjaśnia Andrzej Pierchała.  
Jako jedyna szkoła pod kuratelą Kuratorium Oświaty w Katowicach i jedna z zaledwie setki szkół w Polsce, ZS1 uczestniczy też w pilotażowym projekcie, w ramach którego w szkole  powstały dwa mikroprzedsiębiorstwa, które na wzór spółek jawnych, w formie gry edukacyjnej prowadzą "działalność gospodarczą". Są to: sklepik uczniowski i "firma produkcyjna" w branży gastronomicznej. - Uczniom bardzo się to podoba – zapewnia dyrektor Pierchała i ma nadzieję, że pilotażowy projekt, który w jego szkole sprawdza się doskonale, stanie się częścią obowiązującego w szkołach zawodowych programu nauczania w zakresie ekonomii.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej i umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Działa w ramach najstarszej i najszybciej rozwijającej się organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży w ponad stu krajach – Junior Achievement Worldwide. Realizowane przez Fundację projekty przygotowują do wejścia na rynek pracy, pozwalają lepiej zrozumieć zasady ekonomii i funkcjonowania biznesu, uczą komunikacji i pracy w grupie, stwarzają możliwość praktycznego sprawdzenia wiedzy, wyrabiają aktywny stosunek do życia. as



© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"