Lokal gastronomiczny na parterze i osiem mieszkań komunalnych o podwyższonym standardzie na piętrach będzie mieścić po rozbudowie i odnowie stara kamienica przy ul. Moniuszki 26. Cztery mieszkania zostaną przekazane rodzinom repatriantów z byłych terenów ZSRR.
Będąca własnością miasta dwupiętrowa kamienica zostanie nadbudowana, dzięki czemu na poddaszu będzie można wydzielić dodatkowe cztery mieszkania. Pomieszczenie na parterze zostanie przystosowane pod działalność gastronomiczną. - Ogłosimy przetarg i wyłonimy firmę, która otworzy w tym miejscu restaurację – mówi Dorota Marzęda, rzecznik Urzędu Miasta.
Na pierwszym piętrze zamieszkają objęci programem „Rodak” repatrianci ze Wschodu wraz z rodzinami. Na ostatniej sesji Rada Miasta przyjęła uchwałę o pomocy w osiedleniu się kolejnych rodzin, które powrócą do ojczyzny z terenów azjatyckiej części ZSRR. - Wcześniej przyjęliśmy już trzy rodziny, teraz cztery. I na tym nie koniec – zapowiada prezydent Socha. Miasto za pieniądze z budżetu państwa – 150 tys. zł - zobowiązane jest kupić i wyremontować mieszkanie oraz wyposażyć je w niezbędny sprzęt. Zapewnia też pracę na minimum rok. Jakie warunki muszą spełnić osoby, starające się o powrót do kraju? - Trzeba udowodnić polskie pochodzenie i starać się o wizę repatriacyjną w polskiej placówce dyplomatycznej – wyjaśnia prezydent.
Oprócz budynku przy ul. Moniuszki, miasto wyremontuje jeszcze cztery kamienice: przy ulicach Biskupa 40, Kościuszki 22, Szerokiej 7 i Szeptyckiego 14. Na realizację przedsięwzięcia, przeznaczono w tegorocznym budżecie 5 mln zł. Kwota ta nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów projektu. - Pozostałe fundusze będziemy starać się pozyskać ze środków zewnętrznych - informuje rzecznik. Patrycja Cieślak
a ja Polak, urodzony w Żorach musiałem brać kredyt na chatę
A po paru miesiącach zorganizować wycieczke do KATYNIA oczywiście samolotem,/
a żorskie rodziny nie mają szans na mieszkanie!!!
Żorskie rodziny mają szanse na ul.Kolejowej.
jestem oburzona sprowadzaniem rodzin ze
wschodu i fundowania im mieszkań wraz z wyposażeniem, są bogatsze miasta i tego nie robią, a nasze zadłużone miasto robi prezenty
rodakom ze wschodu nie dbając o potrzeby
socjalne mieszkańców
GŁOSY REPATRIANTÓW TO ZBYT MAŁO BY FOTEL UTRZYMAĆ...
czytać ze zrozumieniem ! Miasto dostaje na ten cel 150k PLN z budżetu państwa ;)
Ci co czuli się Polakami i chcieli wrócic to powracali w latach 50-tych, tak jak moi tesciowie, wszyscy co chcieli mogli to zrobic. A teraz cóż to za bzdury się opowiada, że niby nie wolno było?- kłamstwo.Ci co teraz chcą tu przyjechac to szukają lepszego życia, a , że oni tacy biedni Polacy.nie wmawiac nam nieprawdy.Dlaczego nie wrócili w latach 50-tych jak inni?
A dlaczego te mieszkania są od razu o podwyższonym standardzie? Nie wystarczy dać im mieszkań z paroma najpotrzebniejszymi urządzeniami i meblami? musi być od razu podwyższony standard? A niektórych Żorskich rodzinach jest o wiele gorzej ... ale o nich nikt nie myśli....
ja muszę kredyt wziąć żeby byle gdzie zamieszkać ( jestem pracują studentką, mój mąż też pracuje ) , a potem to będziemy "suchary" jeść bo na nic nam nie starczy i spać na rozwalonej wersalce Kto takim młodym jak ja pomoże ? chcemy mieć dzieci, wychować je tu w Żorach ! i kogo to obchodzi ?? płakać się chce .. :( najważniejsze, że mamy prace Ale nie w żorach ..
W Żorach zawsze były i bedą przekręty z przydzielaniem mieszkań.Czekaj tatka latka a jak ci sie śpieszy to ci powiedzą- wez kredyt i spłacaj do usranej śmierci.BANDA
kurczę, Polacy!!! Czemu wy tak lubicie narzekać??? Po cholerę siedzieć na necie i narzekać że nic nie macie, jak można w tym czasie korzystać ze wszelkich udogodnień, które oferuje wam Polska i UE jako obywatelom. Jest pełno programów dofinansowania własnej działalności gospodarcej. W Polsce są darmowe studia wyższe, dużo udogodnień dla młodzieży.
Tyle co Polska rocznie wydaje na pseudo chorych i kurujących się nie potrzebuje żaden repatriant. Ci Polacy ze wschodu naprawdę nie potrzebują za dużo. A czasem są nawet bardziej Polakami niż ci co tylko narzekać potrafią. Oni tam wród stepów pielęgnują tradycje polskie i język ojczysty. Czy oni nie zasłużyli na odrobinę ciepła waszych serc? Najczęscie są to ludzie bardziej przedsiębiorczy niż ludnosć miejscowa i może kiedys stworzą dla was miejsca pracy :)))