Pieśnią „Gaudeamus Igitur” zadebiutował dziś chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozpoczynając tym samym kolejny, trzeci już rok akademicki. Schodząc ze sceny, chórzyści żartowali – Przepraszamy, ale to jest nasz pierwszy raz. To nic, że pierwszy – goście podzielali opinię Janiny Hoły, prezes UTW – To było super!
Chórzystom, którzy pod okiem Dagmary Świtacz ćwiczą dopiero od kilku miesięcy, akompaniowała przy fortepianie Ewa Dyrda. Po debiutanckim występie, który sądząc po oklaskach i reakcji publiczności zaliczyć można do udanych, słuchaczy UTW po wakacjach powitał prezydent Waldemar Socha. – Bardzo się cieszę, że istniejecie. Staramy się, by w mieście dla każdego było coś miłego – i dla młodszych, i tych starszych. Świetnie, że możecie się rozwijać i robicie to, by zaspokajać swój głód wiedzy. Życzył słuchaczom wielu sukcesów i wytrwałości. – Bądźcie pilnymi studentami – pouczał z uśmiechem.
Janina Hoły obiecała: - Na pewno wytrwamy! Dodała, że z roku na rok studentów przybywa. – Na poprzedniej inauguracji było nas około dwustu. Dziś naukę w żorskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczyna trzysta osób! Prezes UTW wspomniała, że ze względu na tak dużą liczbę słuchaczy, istotnym problemem Stowarzyszenia jest brak własnego lokalu. – Trudno znaleźć miejsca dla tylu osób – podkreślała Janina Hoły. Studentom do tej pory doskwierał również brak kawiarenki, w której mogliby spotykać się w przerwach między zajęciami i porozmawiać. – To się zmieni. Postanowiliśmy, że zorganizujemy takie miejsce w biurze. Będzie można kupić tam kawę lub herbatę i miło spędzić czas ze znajomymi ze Stowarzyszenia – nie kryła radości prezes.
Uniwersytet Trzeciego Wieku, który działa w Żorach od 2008 roku, status stowarzyszenia zyskał wiosną zeszłego roku. Na zajęcia uczęszczać mogą emeryci, renciści lub osoby po 50. roku życia. Opłata za naukę wynosi symboliczne 5 zł na miesiąc – resztę finansuje miasto. Spotkania odbywają się w siedzibie Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na os. Sikorskiego. Każdy, kto chce dołączyć do Uniwersytetu, musi podpisać deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia, dostępną do pobrania na stronie http://utwzory.w.interia.pl/do_pobrania.html. W tym semestrze odbędą się m.in. lektoraty z języków obcych, zajęcia z prawa, prowadzone przez Kamila Owczarka i wykłady Ewy Szymańskiej z psychologii. Studenci nauczą się rękodzieła u Marii Kłys, malarstwa i rysunku u Lilianny Wójtowicz, a także aranżacji balkonów i ogrodów u Alicji Kowalskiej. Będą też uczestniczyć w zajęciach z medycyny u Elżbiety Sitko, kosmetyki twarzy u Katarzyny Schmid i dietetyki u Bożeny Szafarczyk. Grzegorz Granek poprowadzi spotkanie o obrzędowości, pod okiem Izabelli Pietruszak słuchacze poznają tajniki TAI-CHI, a podczas herbatki tematycznej wysłuchają opowieści Anity Czerner o Indonezji. Patrycja Cieślak-Starowicz