Z utęsknieniem czekaliśmy na prawdziwe, upalne lato, no i się doczekaliśmy. Jak na razie na żorskim pogotowiu nie odnotowano większej ilości zgłoszeń związanych z wysoką temperaturą. Warto jednak przypomnieć sobie, o czym należy pamiętać, kiedy żar leje się z nieba.
Skutki wysokiej temperatury mogą być naprawdę poważne – szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. - Podczas upałów rozszerzają się naczynia krwionośne, serce pracuje dużo szybciej, a do tego spada ciśnienie. Dodatkowo więcej krwi przepływa przez skórę niż przez narządy wewnętrzne, przez co ich praca ulega osłabieniu. Wysoka temperatura może się też przyczynić do problemów z oddychaniem, omdleń czy udarów słonecznych – wylicza Jadwiga Swoboda, emerytowana pielęgniarka.
Aby skutecznie chronić się przed zgubnymi skutkami upałów, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. - Przede wszystkim – luźne, przewiewne ubranie. Po drugie – ponieważ w wyniku wysokich temperatur nasz organizm wydziela więcej potu, traci również wiele cennych substancji (przykładowo, podczas 8 godzin ciężkiej pracy fizycznej, możemy stracić nawet do 8 litrów wody). W związku z tym trzeba pić jak najwięcej wody (min. 2 litry dziennie) i jeść dużo bogatych w wodę owoców. Starajmy się nie stołować w miejscach, których nie znamy, by uniknąć zatruć pokarmowych – radzi pani Jadwiga. - Dbajmy też o to, by w miarę możliwości, nie wychodzić z domu pomiędzy 12.00 a 16.00, kiedy upał najbardziej daje się we znaki. Powinniśmy także unikać napojów alkoholowych, które mogą przyśpieszać przegrzanie organizmu oraz tych z kofeiną, ponieważ tłumią objawy udaru słonecznego.
Oczywiście nie możemy zapominać o ochronie naszej skóry przed niebezpiecznymi promieniami UV. Planując wypad nad wodę czy nawet wychodząc po zakupy, warto zaopatrzyć się w ochronne kremy i nakrycie głowy. Każdy upał da się przetrwać, po prostu zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek. ok