Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

To będzie wyjątkowy wieczór

01.02.2013
To będzie wyjątkowy wieczór

Na wyjątkowy koncert zapraszają - parafia Świętego Brata Alberta na Kleszczówce i stowarzyszenie Ecce Homo. Przyjdźcie w niedzielę 3 lutego na godz. 17.00 do domu parafialnego przy ul. Jarzębinowej.

Zapowiadany koncert będzie spotkaniem z muzyką Adama Olesia, wiolonczelisty i jazzmana, znanego m.in. ze współpracy z Grażyną Auguścik i Grzegorzem Karnasem, której towarzyszyć będzie wokal studentki Akademii Muzycznej w Katowicach, Dominiki Kontny. - Pobawimy się melodiami, będzie trochę improwizacji, ale też szczypta prostoty i zwykłego bycia tu i teraz. Po połedniu, przi kawie i ziście – obiecują wykonawcy. Artyści zaprezentują materiał z płyty „hurdu_hurdu”.

- To moja podróż w poszukiwaniu źródeł inspiracji, których, jak się okazało nie trzeba było szukać daleko. Moją reakcją na śląską godkę w nieskażonej, naturalnej postaci, jest, co tu kryć, wzruszenie - przyznaje Adam Oleś
Z kolei, w mailu do redakcji czytamy, że „hurdu_hurdu” to muzyka oparta na tradycyjnych pieśniach ludowych, łącząca je z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. To kolaż gwary śląskiej, choć nie tylko gwary użyto w tekstach utworów, akustycznego brzmienia instrumentów oraz współczesnej aranżacji, podkreślonej przez wysmakowaną elektronikę.

Płyta ukazała się jesienią 2012 roku nakładem śląskiego wydawnictwa Falami, finalisty prestiżowego konkursu w dziedzinie projektowania i dizajnu „Śląska Rzecz”. W projekcie biorą udział m.in.: Tomasz Kałwak, Radosław Nowicki, Damian Kurasz, Sławomir Berny, Sebastian Frankiewicz oraz Dominika Kontny. Na „hurdu_hurdu” gościnnie śpiewa również tradycyjny śląski zespół wokalny Radostowianki, kierowany przez pasjonatkę śląskości, panią Jadwigę Masny. Większość utworów pochodzi z opracowania "Pieśni ludowe miasta Katowic" Adolfa Dygacza z roku 1987.

Jak wszystkie płyty wydane przez Falami, również i ta ma ciekawą szatę graficzną: okładkę "ubrano" w materiał, z którego Radostowianki szyją stroje sceniczne – fortuchy i zopaski. Za dizajn odpowiada Marta Frank, artystka intermedialna, założycielka grupy kreatywnej Mamam.

Warto też wspomnieć, że dla Dominiki Kontny, wokalistyka, jak również gra na wiolonczeli, to nie jedyne dziedziny sztuki, w jakich próbuje ona swoich artystycznych wypowiedzi. Dominka jest również laureatką Wyróżnienia Gazety Żorskiej i Portalu Zory24 w konkursie prezydenta miasta „Żorskie Opowieści” za opowiadanie pt. „Szef też pragnie powrotu.” dm

Zdj. Piotr Tomala

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"