Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Stefanie Zweig Story. Wirtualna opowieść o tożsamości

29.10.2021
Stefanie Zweig Story. Wirtualna opowieść o tożsamości

Oczami wyobraźni zobaczmy wielobarwną historię Stefanie Zweig, a w niej trzy światy. Górnośląskie miasteczka Leobschütz i Sohrau, dziś Głubczyce i Żory, gdzie spędziła dzieciństwo; kenijską farmę Ol Joro Orok, jej drugi dom po ucieczce w 1938 roku z nazistowskich Niemiec – podobnie jak wiele innych żydowskich rodzin, również rodzina Zweigów była prześladowana i musiała uciekać, i wreszcie Frankfurt nad Menem, do którego Stefanie wraz z najbliższą rodziną wraca po zawirowaniach wojennych.

W tej nieoczywistej wirtualnej podróży pójdźmy tropem Stefanie Zweig, autorki powieści „Nigdzie w Afryce”, tłumaczonej na wiele języków i jako adaptacja filmowa nagrodzonej Oscarem w 2003 r. Spod  jej pióra wyszła również niezwykła czterotomowa saga rodzinna: „Dom przy alei Rothschildów”, „Dzieci z alei Rothschildów”, „Powrót na aleję Rothschildów” i „Nowy Początek przy alei Rothschildów”. Jej powieści dotykają spraw uniwersalnych – zmiany postaw życiowych, rozczarowań i lęku. W każdej powieści jej autorstwa wybrzmiewa głęboki humanizm, który porusza serce.

Kim była Stefanie Zweig i gdzie była jej ojczyzna? Jakie wydarzenia, miejsca, osoby wpłynęły na jej wielobarwną tożsamość i twórczość? Jakie wartości były jej wewnętrznym kompasem w drodze życia z Górnego Śląska przez Kenię, aż po powojenne Niemcy gdzie żyła i tworzyła literacko?

Wirtualna wystawa poświęcona tym zagadnieniom będzie oparta na materiałach uzyskanych z Niemieckiej Biblioteki Narodowej we Frankfurcie, fragmentach książek Stefanie Zweig, jej artykułach prasowych wywiadach przez nią udzielonych oraz na tekstach kuratorskich. Prezentować będzie zdjęcia rodzinne z Sohrau/Żory, Leobschütz/Głubczyce, z farmy w Kenii oraz z Frankfurtu, fotografie zeszytów szkolnych Stefanie oraz jej rysunków, wierszy i książek.

Doświadczenia Stefanie zrodziły w niej otwartość i zrozumienie dla odmienności oraz poszanowanie człowieka niezależnie od kultury, języka czy religii. Dziś takim świadkom historii jak Stefanie Zweig warto oddać głos i posłuchać, tak by stali się inspiracją dla kolejnych pokoleń – zwłaszcza dziewcząt i kobiet.

Opowiemy historię ciągle żywą i inspirującą, wpływającą na wszystkich, którzy się z nią zetknęli. Kolejne pokolenia z różnych zakątków świata mogą czerpać z niej wiedzę, pożytek i kształtować swoją postawę szacunku i otwartości wobec drugiego człowieka niezależnie od kultury, języka czy religii.

Koordynacja z ramienia Muzeum w Żorach: Marietta Kalinowska-Bujak
Koordynacja projektu i pomysłodawczyni: Katarzyna Opielka

KaOp



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"