Od 1.01.2016 r. zaostrzono przepisy dotyczące jakości ścieków odprowadzanych z indywidualnych systemów oczyszczania ścieków, czyli tzw. przydomowych oczyszczalni. Zmiana dotyczy gospodarstw zlokalizowanych w obszarze aglomeracji tj. obszaru wyznaczonego zgodnie z przepisami Prawa wodnego, na którym już istnieje lub planowana jest kanalizacja sanitarna.
Warunki jakie powinny spełniać ścieki komunalne odprowadzane z oczyszczalni ścieków określają przepisy unijne, a także przepisy polskiego prawa, takie jak ustawa prawo wodne i rozporządzenia wykonawcze. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego, zlokalizowanego w aglomeracji, mogą być wprowadzane do ziemi jeżeli:
a) ich ilość nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
b) nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń właściwych dla aglomeracji;
c) miejsce ich wprowadzania do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
Wszystkie oczyszczalnie przydomowe, znajdujące się na obszarze aglomeracji Żory muszą zostać sprawdzone pod kątem spełniania wymagań prawa. W przypadku niespełniania norm nieruchomość powinna być przyłączona do istniejącej sieci kanalizacyjnej, co wynika z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.
Aby dowiedzieć się, czy Wasza oczyszczalnia spełnia normy należy sprawdzić jej dokumentację techniczną, w której powinny znaleźć się informacje nt. jakości oczyszczania ścieków, schemat budowy oczyszczalni oraz jej przepustowości. W przypadku posiadania ekspertyzy geologicznej można również sprawdzić położenie poziomu wodonośnego. W przypadku możliwości pobrania próbki oczyszczonych ścieków właściciel powinien wykonać analizę ich jakości w zakresie takich parametrów jak: BZT5, ChZT, zawiesina ogólna, azot ogólny i fosfor ogólny w akredytowanym laboratorium np. w PWiK Żory Sp. z o.o. czy laboratorium Sanepidu.
Warto sprawdzić czy oczyszczalnia, którą posiadamy spełnia wymagania prawa, jest bezpieczna dla środowiska, a jej użytkownikowi nie grożą kontrole i kary. Z pytaniami i wątpliwościami można zgłaszać się do Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory, tel. 32 43 48 264, 32 43 48 280 lub 32 43 48 241.
info. UM