Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Solary z dotacją

01.02.2012
Solary z dotacją

Przeczytaj, jeśli nie wiesz, skąd wziąć kasę na solary.

Na początku ub. roku Urząd Miasta podjął starania o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z przeznaczeniem na dofinansowanie instalacji baterii solarnych. Na ogłoszony przez Województwo Śląskie konkurs, Żory zgłosiły projekt pn. „Słoneczne Żory – budowa instalacji solarnych na obiektach użyteczności publicznej oraz na budynkach mieszkalnych na terenie miasta”. Realizację projektu zaplanowano na lata 2012 - 2013.

Jednym z wymogów konkursu było dołączenie do projektu deklaracji  instalacji solarów przez zainteresowanych dofinansowaniem mieszkańców Żor. Takich deklaracji, w terminie do 15 kwietnia 2011 r. wpłynęło do Urzędu ok. 300, ale ze względu na kryteria dofinansowania, do projektu zakwalifikowało się 160.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 29 listopada. Projekt zgłoszony przez Żory oceniony został pozytywnie, ale trafił na listę rezerwową. Do dofinansowania wybrano 26 innych projektów innych gmin.

Nie oznacza to, że mieszkańcy, którzy noszą się z zamiarem zainstalowania baterii słonecznych pozostawieni zostali samym sobie. Finansową pomoc w tego typu przedsięwzięciach oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska za pośrednictwem banków, z którymi podpisał w tym celu stosowną umowę, wśród nich z Bankiem Spółdzielczym.

By dostać dofinansowany przez NFOŚ kredyt trzeba: po pierwsze - być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, na której zainstalowane zostaną solary, co na etapie składania wniosku o kredyt wynikać będzie z przedłożonego bankowi wypisu z księgi wieczystej; po drugie - trzeba mieć zdolność kredytową, przy czym bank w razie potrzeby określa termin spłaty na okres nawet 10 lat, choć jak do tej pory terminy spłat zobowiązań z tytułu kredytów „z dotacją”” zamykały się w okresie od roku do lat pięciu. Wymagane jest również, by zarówno same urządzenia jak i firma, która zajmie się ich montażem posiadały odpowiednie certyfikaty.

Gdy wszystko jest już gotowe, tzn. gdy na dachu lśni już nowiutka bateria słoneczna, klient który otrzymał kredyt, zgłasza się do banku z fakturami za zakup i montaż, i z protokołem odbioru. NFOŚ przesyła bankowi kwotę stanowiącą równowartość 45% zaciągniętego kredytu. as



© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"