Jednego i drugiego sprowadziły do parteru. Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie oszczędzały wczoraj naszych policjantów. Z początku atakowały nieśmiało, ale z każdą minutą rozkręcały się coraz bardziej.
A wszystko działo się w siedzibie Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych na os. Sikorskiego, podczas konferencji w ramach społecznej kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz”, zorganizowanej przez żorską komendę policji we współpracy ze Stowarzyszeniem „Bezpieczne Miasto” i Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Najbardziej uczestnikom konferencji przypadła do gustu właśnie ostatnia część spotkania. Podczas swobodnego panelu dyskusyjnego, ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili warsztaty z udzielania pierwszej pomocy na fantomie, a żorscy policjanci – zajęcia z samoobrony. - Gdy zaatakuje was napastnik, macie się bronić. Nie przejmujcie się, że zrobicie mu krzywdę. Najważniejsze jest wasze bezpieczeństwo – instruowali doświadczeni stróże prawa. Zaprezentowali techniki samoobrony, a na efekty nie trzeba było czekać. Szczególnie panie nie dały się długo prosić i bez wahania spróbowały swych sił – a policjanci byli do ich pełnej dyspozycji.
Wcześniej uczestnicy wysłuchali założeń kampanii „Nie reagujesz - akceptujesz”, która ruszyła we wrześniu na terenie całego województwa. Mieli też okazję zapoznać się z akcją „Rok pieszego”, organizowaną już po raz trzeci. Na konferencji wystąpili bohaterowie naszego miasta – mieszkańcy, którzy swoją wzorową postawą przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa w Żorach. Swoją historię opowiedziała pani Marcelina, dzięki której w zeszłym tygodniu policjanci zatrzymali fałszywego „wnuczka”, pan Leszek, który złapał złodzieja torebki, skradzionej starszej kobiecie oraz pan Krzysztof, o którym pisaliśmy na początku roku, gdy uratował tonącego w stawie Papierok chłopca. „Bezpieczne Miasto” wręczyło całej trójce dyplomy za odwagę i postawę godną naśladowania. Słuchacze byli również świadkami podpisania przez Komendę Miejską Policji i Uniwersytet Trzeciego Wieku porozumienia, dotyczącego realizacji wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście. Patrycja Cieślak-Starowicz
Na zdjęciu bohaterowie naszego miasta - od lewej: pani Marcelina, pan Krzysztof i pan Leszek (zdj.: KMP Żory).
Poniżej w galerii zdjęcia z warsztatów pierwszej pomocy i zajęć samoobrony (zdj.: pc-s, E. Bielecka).
Bardzo dobrze, że ludzie starsi też uczą się samoobrony. Gratulacje dla Odważnych, zwłaszcza Pań :)
to ja już nie wychodzę z domu , bo jakiś moher mnie pobije wyćwiczony :D hehe Pozderka ;-)
no własnie też boje sie tych moherów,ale one zawsze waliły z torebek po łbie a w torebce chyba cegłówki miały :D