Wirus HCV powoduje zapalenie wątroby (WZW C). Rozwija się przez wiele lat, nie dając objawów. Prowadzi do marskości i raka wątroby. W ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie wykonać badanie na obecność wirusa w wybranych laboratoriach na Śląsku. Patronat Honorowy nad kampanią objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski i Prezydent Miasta Żory, Waldemar Socha.
Każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Wirus dostaje się do organizmu wraz z krwią zainfekowaną, wystarczy ilość niewidoczna gołym okiem. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, przy zabiegach medycznych, u dentysty, wszędzie tam gdzie nie są przestrzegane zasady sterylizacji narzędzi. Zbadać powinny się osoby, które miały wykonaną transfuzję krwi przed 1992 r., osoby, które chociażby incydentalnie zażywały narkotyki drogą dożylną, lub używały wspólnych przyborów higienicznych (np. maszynki do golenia).
Kluczowa jest diagnostyka
Wirusa HCV trudno zdiagnozować, gdyż badań tych nie mogą zlecić lekarze rodzinni. Dlatego ważne jest, aby korzystać z akcji profilaktycznych i być świadomym stanu swojego zdrowia. Badanie polega na pobraniu krwi, w której sprawdza się obecność wirusa. W przypadku dodatniego wyniku, laboratorium wykona pogłębioną analiz- badanie jakościowe (HCV RNA), które odpowie na pytanie czy organizm sam nie pokonał wirusa. Badanie nie wymaga żadnego skierowania ani zapisów, wystarczy odwiedzić jedno z laboratoriów, których adresy znajdują się poniżej.
W ramach akcji „Śląsk wolny od HCV” bezpłatnie badanie można wykonać w placówkach ALAB laboratoria. W Żorach bezpłatne badanie można zrobić w laboratorium mieszczącym się na os. 700-lecia 15 PU (NZOZ Eskulap).
Źródło: UM Żory