Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Ściganie przestępców - to jest coś!

05.10.2009

- Nasi rówieśnicy śmieją się, gdy słyszą, do jakiej klasy chodzimy. Są w szoku, że wybraliśmy taki profil. Z kolei rodzina cieszy się. Bliscy są z nas dumni – mówią Angelika, Dorota, Monika i Piotr, uczniowie klasy policyjnej w III LO.

Pierwszą w Żorach klasę o profilu policyjnym otwarto rok temu. Spośród wielu zainteresowanych, przyjęto do niej 32 uczniów, z których do dziś pozostało 25. Jak mówią, o klasie tej dowiedzieli się na targach edukacyjnych. Dlaczego wybrali profil policyjny? - Z ciekawości. Profil inny, niż wszystkie. Ciekawszy na przykład od sportowego. A lepiej robić coś fizycznie, niż się uczyć – odpowiadają zgodnie. Klasa policyjna cieszy się popularnością nie tylko w naszym mieście. Uczęszcza do niej zaledwie kilku żorzan. Pozostali uczniowie dojeżdżają z Jastrzębia Zdroju, Orzesza, Szczejkowic, Suszca, Rudziczki, Woszczyc. W tym roku, w szeregi mundurowych licealistów dołączyło 25 pierwszoklasistów.

 

Klasa powstała w porozumieniu dyrekcji szkoły z komendą miejską. Oprócz przedmiotów ujętych w ogólnym programie nauczania, uczniowie klasy policyjnej mają rozszerzony język angielski i wiedzę o społeczeństwie. Ponadto, w ramach współpracy z komendą, realizują program z zakresu podstaw prawa i wiedzy o policji. Przedmioty wykłada Grzegorz Matuszek, Naczelnik Działu Kryminalnego i sam komendant, Sławomir Sałbut. Licealiści poznają techniki obrony i ataku na zajęciach samoobrony. - Uczniowie zaliczają poszczególne techniki i dostają oceny cząstkowe, które składają się na wynik końcowy – mówi Adam Knura, który wraz z Mirosławem Zaborskim, uczy chwytów samoobrony. - Przez całe liceum uczniowie trenują tor przeszkód. Ten sam, który trzeba zdawać podczas rekrutacji do policji. Raz w miesiącu, w sobotę, wybierają się na strzelnicę, gdzie pod okiem policjantów strzelają z KBKS-u użyczonego przez Bractwo Kurkowe. - Warto starać się na zajęciach prowadzonych przez nas, bo oceny wliczają się do średniej – zaznacza Adam Knura. Wynik niedostateczny nie niesie ze sobą konsekwencji – Uczniowie przechodzą do następnej klasy bez względu na ocenę z przedmiotów kierunkowych. Które zajęcia najbardziej lubią uczniowie? - Samoobronę i strzelnicę! - wykrzykują chórem.

 

Licealiści chętnie pomagają żorskim policjantom w przeprowadzaniu akcji prewencyjnych. W grudniu, podczas programu “Idą Święta”, ostrzegali przechodniów przed kieszonkowcami i rozdawali ulotki informacyjne. Wzięli też udział w akcji “Nie takie gimnazjum straszne”. Mówili swoim młodszym kolegom o zagrożeniach i sposobach ich unikania, uczulali, na co zwracać uwagę. Uczestniczyli w imprezie, zorganizowanej w Auchanie w ramach kampanii “Rok bezpieczeństwa pieszych”, a we wrześniu wsparli drogówkę w obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Młodzież klasy policyjnej zabezpiecza teren podczas pokazów antyterrorystycznych Grupy Szybkiego Reagowania. - Bardzo lubimy też zajęcia na komendzie. Składamy i rozkładamy broń, uczymy się udzielania pierwszej pomocy – wymieniają uczniowie.

 

Uczniowie klasy II mają mundury galowe, w których występują na akademiach. - Na co dzień mieliby nosić jednolite stroje, np. czarne koszulki. Jest to w trakcie realizacji. Staramy się o fundusze – zdradza Iwona Walczyk, wicedyrektor III LO. - Pierwszoklasiści sami zadbali o sponsoring. Auchan zafunduje im koszule galowe. Uczniowie biorą udział w zawodach sprawnościowych, na których zdobywają pierwsze miejsca. Starszaki w czerwcu uczestniczyły w pierwszym Ogólnopolskim Turnieju “Klasa Policyjna 2009” w Pile, gdzie walczyli o Puchar Komendanta Głownego. Na 16 grup reprezentujących klasy z całego kraju, zdobyli IV miejsce.

 

Ukończenie klasy policyjnej nie gwarantuje zatrudnienia w policji, ale ze względu na zdobytą wiedzę i sprawność fizyczną, w dużym stopniu ułatwia wstęp do szkoły policyjnej. - Młodzież może kontynuować naukę na takich kierunkach, jak prawo, resocjalizacja, socjologia, detektywistyka – informuje wicedyrektor. Zapytani o plany, część uczniów przyznaje, że chciałaby w przyszłości nosić mundur. Większość myśli jednak o studiach na AWF-ie i prawie. - Zraziłam się do pracy w policji – tłumaczy Angelika. - Przeraziły mnie wyzwiska skierowane pod komendą i na mieście, zarówno w stronę policjantów, jak i naszą. To przykre. Nie jestem pewna, czy zniosłabym obelgi. Tu trzeba być odpornym i twardym. Jej koleżanki dodają – Nie jest to łatwa praca. Trzeba znać kodeksy i przepisy. Policjant musi potrafić rozmawiać z ludźmi, każdą sytuację traktować indywidualnie. Poza tym, to niebezpieczny zawód. Dorota zauważa jednak pozytywne strony bycia policjantem – Pomaganie ojczyźnie i ściganie przestępców...Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom - to jest coś! A jaki powinien być policjant? Piotr zaznacza - Pomocny w każdej sytuacji, odważny, sprawiedliwy. Z ludzką twarzą - taki, który rozumie człowieka. Patrycja Cieślak

 

Zajęcia z samoobrony - zdj.: pc

 

 

 

 

 

 

 

 

Impreza w ramach akcji "Rok bezpieczeństwa pieszych" i II Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - zdj.: KMP Żory

 

 

 

 

 

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"