W sobotę 5 czerwca, żorscy rzemieślnicy obchodzili jubileusz 25-lecia . W 1985 roku powstał bowiem w naszym mieście Cech Rzemiosł Różnych.
Oczywiście żorskie rzemiosło jest znacznie starsze i praktycznie istnieje w mieście od samego początku jego istnienia. Często to właśnie dokumenty cechowe z dawnych wieków są jedynymi, które mówią o historii miasta w danym czasie. Istniały w mieście cechy garncarzy, kowali, tkaczy, rzeźników, itp. Data sprzed 25 lat jest o tyle ważna w historii żorskiego rzemiosła, że po wielu latach braku odrębnej organizacji w mieście, żorscy rzemieślnicy odzyskali swą samodzielność.
Do jubileuszu rzemieślnicy przygotowywali się od kilkunastu miesięcy. Chcieli, by ich święto stało się także świętem dla reszty mieszkańców. Dlatego z tej okazji, na żorskim rynku w sobotę o 14.00 wystąpił dla żorzan Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, jak również zespoły działające przy Miejskim Ośrodku Kultury.
Uroczyste obchody rozpoczęły się rano uroczystym przemarszem rzemieślników i zaproszonych gości ulicami starego miasta do kościoła pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Odbyła się tam dziękczynna msza św., wcześniej jednak uroczyście odsłonięto na placu kościelnym odrestaurowany krzyż postawiony przez Wolny Cech Rzeźników w roku 1881. Zniszczony w roku 1945, odnowiony po wojnie, wymagał już kolejnej renowacji. Staraniem żorskich rzemieślników, a także parafian i Urzędu Miasta, zgromadzono niezbędne środki i renowacja została wykonana przez Pracownię Konserwatorską Dzieł Sztuki z Mikołowa, prowadzoną przez Joannę Borek–Firlejczyk oraz żorską firmę Complex Lecha Wietrzyka. Historia krzyża oraz fakt renowacji został opisany w specjalnym dokumencie, sporządzonym przez Tomasza Góreckiego z Muzeum Miejskiego. Dokument w metalowej kapsule został wmurowany w fundament krzyża. Po mszy, uroczystości przeniosły się na Scenę Na Starówce, gdzie nagrodzono żorskich rzemieślników okolicznościowymi odznaczeniami. Widzowie mogli obejrzeć też film o dziejach żorskiego rzemiosła oraz posłuchać piosenek zespołu HaNuta. Na koniec wszyscy zaproszeni goście otrzymali publikację pt. „Z dziejów żorskiego rzemiosła” autorstwa Jana Delowicza. tg, zdj. as