Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Rzemieślniczy jubileusz

08.06.2010

W sobotę 5 czerwca, żorscy rzemieślnicy obchodzili jubileusz 25-lecia . W 1985 roku powstał bowiem w naszym mieście Cech Rzemiosł Różnych.

Oczywiście żorskie rzemiosło jest znacznie starsze i praktycznie istnieje w mieście od samego początku jego istnienia. Często to właśnie dokumenty cechowe z dawnych wieków są jedynymi, które mówią o historii miasta w danym czasie. Istniały w mieście cechy garncarzy, kowali, tkaczy, rzeźników, itp. Data sprzed 25 lat jest o tyle ważna w historii żorskiego rzemiosła, że po wielu latach braku odrębnej organizacji w mieście, żorscy rzemieślnicy odzyskali swą samodzielność.


Do jubileuszu rzemieślnicy przygotowywali się od kilkunastu miesięcy. Chcieli, by ich święto stało się także świętem dla reszty mieszkańców. Dlatego z tej okazji, na żorskim rynku w sobotę o 14.00 wystąpił dla żorzan Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, jak również zespoły działające przy Miejskim Ośrodku Kultury.


Uroczyste obchody rozpoczęły się rano uroczystym przemarszem rzemieślników i zaproszonych gości ulicami starego miasta do kościoła pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Odbyła się tam dziękczynna msza św., wcześniej jednak uroczyście odsłonięto na placu kościelnym odrestaurowany krzyż postawiony przez Wolny Cech Rzeźników w roku 1881. Zniszczony w roku 1945, odnowiony po wojnie, wymagał już kolejnej renowacji. Staraniem żorskich rzemieślników, a także parafian i Urzędu Miasta, zgromadzono niezbędne środki i renowacja została wykonana przez Pracownię Konserwatorską Dzieł Sztuki z Mikołowa, prowadzoną przez Joannę Borek–Firlejczyk oraz żorską firmę Complex Lecha Wietrzyka. Historia krzyża oraz fakt renowacji został opisany w specjalnym dokumencie, sporządzonym przez Tomasza Góreckiego z Muzeum Miejskiego. Dokument w metalowej kapsule został wmurowany w fundament krzyża. Po mszy, uroczystości przeniosły się na Scenę Na Starówce, gdzie nagrodzono żorskich rzemieślników okolicznościowymi odznaczeniami. Widzowie mogli obejrzeć też film o dziejach żorskiego rzemiosła oraz posłuchać piosenek zespołu HaNuta. Na koniec wszyscy zaproszeni goście otrzymali publikację pt. „Z dziejów żorskiego rzemiosła” autorstwa Jana Delowicza. tg, zdj. as









Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"