Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Rowerem po Żorach i okolicy

02.03.2011
Rowerem po Żorach i okolicy

W połowie przyszłego roku powinny zakończyć się prace Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i Klubu Turystyki Kolarskiej „Wandrus” nad przygotowaniem projektu wytyczenia tras rowerowych.

Ponad dwa lata temu organizacje przekazały do Urzędu Miasta roboczą wersję projektu szlaków tranzytowych. Wówczas zadania opracowania tras podjęli się Stefan Piekoszowski, który w tym celu skończył nawet kurs znakarzy, Adam Michalik i prezes TMMŻ – Henryk Buchalik. Na mapie zaznaczyli punkty, z których można wyruszyć w drogę oraz atrakcyjne miejsca, warte odwiedzenia podczas rowerowych przejażdżek. W projekcie szczegółowo opisali ścieżki i zamieścili fotografie. Trasy tranzytowe miały łączyć miasta graniczące z Żorami w ten sposób, by można było dojechać z jednego miasta do drugiego, przecinając Żory. - Wszystkie ościenne miejscowości mają takie szlaki. Nam ich brakuje – mówi Henryk Buchalik. Panowie ogłosili nawet konkurs na najciekawszą ścieżkę wokół Rownia, w którym zwycięzca wygrał rower. - Gdy przekazaliśmy projekt prezydentowi, wniósł swoje propozycje i pomysł, by nie były to ścieżki tylko tranzytowe, ale i wewnętrzne – wyjaśnia Henryk Buchalik.

Wyznaczeniem nowych szlaków, koncentrujących się wokół obwodu miasta, ponownie zajęli się członkowie TMMŻ i „Wandrusa”. Do ekipy dołączył Ryszard Skonieczny z Klubu. Główną trasę stanowić będzie droga okalająca miasto – tzw. „ring”. - W odpowiednich miejscach, zorganizowane będą punkty wypoczynkowe, z których ścieżki promieniście będą prowadzić zarówno do sąsiednich miast, jak i do centrum Żor – tłumaczy prezes TMMŻ. Panowie jeżdżą brzegiem miasta i po dróżkach tak, by oznaczyć najbardziej atrakcyjne, połączone ze sobą szlaki. - Staramy się korzystać z dróg, które nie będą wymagały większego dostosowania do jazdy na rowerze. Gdzieniegdzie trzeba będzie tylko obciąć gałąź lub utwardzić grunt – mówi Henryk Buchalik. Jak wylicza, około 90 proc. „ringu” jest już opracowane. Wyznaczenie pozostałej części sieci szlaków potrwa jeszcze do przyszłego roku. Patrycja Cieślak-Starowicz

W związku z okresem rozliczeniowym, Towarzystwo Miłośników Miasta Żory zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku. Uzyskane w ten sposób wsparcie finansowe, pomoże zrealizować zadania, dotyczące utrwalania dorobku kulturowego Żor, badania dziejów miasta, ochrony jego zabytków i zachowania pamięci o zasłużonych mieszkańcach. W celu przekazania 1%, w odpowiedniej rubryce PIT-u należy wpisać nr KRS – 0000022742.

W zeszłym roku, działające od 1967 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Żory otrzymało Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Medal i dyplom prezentuje prezes stowarzyszenia - Henryk Buchalik.


Komentarze:
~Maria Michalik (2011-03-04 09:14:19)

Wspaniały pomysł.Popieram go w 100%.Mam nadzieję,żetaka ścieżka znajdzie się także na terenie naszej pięknej dzielnicy Rogoźna.

~gumiber (2011-03-28 14:25:19)

Cele oczywiście są piękne i chwała im za to! Gorzej natomiast wyglądać będzie sprawa samej jazdy po chodnikach czy drogowych studzienkach... tyle milionów wpompowanych w drogi i ani jednej drogi rowerowej (np Żory-Pszczyna, Żory-Rybnik)... dzisiaj naprawdę rzadko spotyka się ludzi spacerujących chodnikami, więc nie wiem po co takie ogromne dwustronne wybudowano na wszystkich drogach dojazdowych do Żor. Śmiało można było dostosować jedną stronę jezdni do warunków rowerowych. Standardowo u nas najpierw robi się, a potem dopiero myśli...


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"