Remont świetlicy w Osinach, w której mieści się siedziba Żorskiego Centrum Regionalnego, zakończył się kilka miesięcy temu, ale oficjalne otwarcie sali ŻCR odbyło się w piątek, 18 lutego.
Liczący 25 lat, wybudowany przypomnijmy, w czynie społecznym obiekt, został wyremontowany i rozbudowany. Pierwszy etap prac obejmował nadbudowanie piętra i wymianę dachu z płaskiego na dwuspadowy oraz wybudowanie klatki schodowej. W zeszłym roku wykonano prace wewnętrzne. - Wymieniono schody i instalacje oraz ocieplono dach i nową kondygnację – mówi Mirosław Rokita, inspektor nadzoru budowlanego z Urzędu Miasta. Sala na parterze budynku została odnowiona, pomalowano ściany, położony został nowy parkiet i wykonany sufit podwieszany. Na poddaszu, na całej długości pomieszczenia wygospodarowano sześć pokoi z przeznaczeniem na magazyny ŻCR.
Żorskie Centrum Regionalne powstało 13 marca 2000 roku. Prowadzi „Lekcje regionalizmu na żywo”, dzięki którym dzieci poznają zwyczaj topienia marzanny, dowiadują się, w jaki sposób kisi się kapustę i jak wygląda praca górnika. Na otwarciu siedziby, goście wysłuchali bajki o Czerwonym Kapturku i obejrzeli występ „Szkubaczki”, poświęcony tradycji skubania pierza. Koordynatorzy ŻCR redagują czasopismo „Bajtel” i kalendarz dla dzieci oraz kwartalnik „Kaganek” dla nauczycieli. Organizują też konferencje popularno-naukowe dla nauczycieli w formie biesiad i warsztatów, po których powstają publikacje, zawierające zbiór artykułów o Śląsku. pc-s
Jadwiga Tabor prezentuje czwartą część publikacji z cyklu "Żory piórem i pędzlem - legendy, podania i opowiadania śląskie", wydaną niedawno przez ŻCR wraz z kolorowanką edukacyjną o zwyczajach śląskich. Książki można kupić w Punkcie Informacji Miejskiej i siedzibie ŻCR w cenie 12 zł za każdą.