Miejski Ośrodek Kultury zostanie zmodernizowany i rozbudowany. Projekt dofinansuje Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Remont zakończy się najprawdopodobniej w 2011 roku.
W zeszłym roku MOK wystartował w konkursie o dofinansowanie remontu. Decyzja o przyznaniu dotacji zapadła w kwietniu - projekt żorskiego Ośrodka znajduje się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. - Gdybyśmy otrzymali dofinansowanie w pierwszym terminie, prace zakończyłyby się pod koniec 2010 roku – wyjaśnia Henryka Krypczyk, dyrektor placówki. - Nadal jest jednak szansa, że zdążymy z remontem do maja 2011 roku. To dla nas ważna data. Ośrodek Kultury będzie obchodził wówczas 55 rocznicę odbudowy po wojnie. Nowa aranżacja byłaby świetnym prezentem.
Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plan zawiera modernizację istniejących pomieszczeń i zagospodarowanie dziedzińca od strony ul. Powstańców. Wybudowana zostanie sala kameralna, scena plenerowa i garderoby. Na piętrze znajdować się będzie sala plastyczna. Plac przed sceną pomieści do 1000 osób. Powierzchnia użytkowa nowej części cenrum kultury to 615 m².
Modernizacja budynku obejmie odnowienie całej elewacji zewnętrznej i instalacji elektrycznej. Generalny remont czeka wszystkie pomieszczenia, poza odnowionym już holem. Pokoje użyczone Muzeum Miejskiemu zostaną zaadaptowane na potrzeby MOK-u. Sala teatralna zostanie unowocześniona – planuje się przebudowę sceny, zaplecza dla artystów, wymianę instalacji telefonicznych, nagłośnienia i oświetlenia. - Budynek wpisany jest do rejestru zabytków, więc przy jego modernizacji wymagana jest konsultacja z konserwatorem zabytków. Musimy zastosować się do jego sugestii – zaznacza Anna Sienkiewicz, pracownik MOK-u. Architektura ma przypominać wygląd budynku sprzed pół wieku. - Zależy nam, by nadano placówce pierwotny charakter – mówi Henryka Krypczyk. - Częścią nowoczesną będzie dobudowany kompleks ze sceną. Przebudowa MOK-u ma być zrealizowana w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy z Urzędem Marszałkowskim.
Na potrzeby remontu, miasto wykupiło budynek mieszkalny, przyległy do MOK-u. Lokatorzy na opuszczenie domu mają czas do końca roku. Początkowo planowano jego zburzenie. - Budynek zostanie jednak przeznaczony na siedzibę Muzeum Miejskiego – informuje Dorota Marzęda, rzecznik Urzędu Miasta. - Przeniesiemy tam wszystkie zbiory.
Szacowany koszt projektu to nieco ponad 7 mln zł. W konkursie wnioskowano o 85 procent tej kwoty (ok. 5 mln zł). - Warto podkreślić, że nasza placówka rywalizowała z największymi ośrodkami kulturalnymi na Śląsku, zgłoszonymi do konkursu, m.in. z Jasną Górą w Częstochowie, Teatrem Wyspiańskiego w Katowicach i Zabrzańskim Domem Kultury. Otrzymanie dotacji na realizację naszego projektu, to wielki sukces – cieszy się Henryka Krypczyk. Patrycja Cieślak
Makieta Przystanku Kultura. Niebieskie budynki zostaną zmodernizowane, białe elementy to dobudowana część obiektu.
Dotąd Żory mogły się poszczycic udanymi projektami. Ten, to niestety totalna katastrofa i żenada...
Student,umiesz lepiej to zaprojektuj.Stać z boku i krytykować potrafi każdy."HIC RHODOS HIC SALTOS"Jak prawi stare greckie powiedzenie.
"Stać z boku i krytykować potrafi każdy"- vice versa Yorguś.
KAŻDY nowopowstający projekt, czy to nowoczesny, czy tez bardziej tradycyjny, powinien w jakimś stopniu nawiązywać do kontekstu zabudowy, w jakiej ma powstać (tu budynków wpisanych do rejestru zabytków!) Wcale nie trzeba być wykształciuchem, żeby umieć to poprawnie ocenić. No dalej Yorguś, powiedz, jak ta piękna biała hala z "kraterami" wpisuje się w ten kontekst?