Od wielu lat Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera może pochwalić się swoimi działaniami przedsiębiorczymi zarówno w szkole jak i w środowisku lokalnym.
Już po raz kolejny, w dniach 12-18 listopada 2012 roku, zorganizowany został Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w ponad 100 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Jego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W Polsce jest on realizowany dzięki Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W ramach ŚTP w szkole odbyło się wiele spotkań ze środowiskiem biznesowym, między innymi: z przedstawicielami firm prywatnych, banków oraz uczelni wyższych. Tematem przewodnim był: „Biznes przy tablicy”. Dodatkowo spotkaniom towarzyszyły warsztaty, spotkania z doradcami zawodowymi oraz wyjścia do różnych zakładów pracy. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymuje zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia, przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.
Szkoła realizuje również wiele projektów doskonalących umiejętności przedsiębiorcze uczniów oraz pozwalające im na uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych. Przykładami takich projektów są:
Projekt „Bądź Przedsiębiorczym” aktywizacja młodzieży szkół zawodowych i średnich zawodowych przeciw wykluczeniu. W ramach projektu młodzież uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez ekspertów gospodarczych oraz doradców zawodowych, dodatkowo młodzież uczestniczy w szkoleniach e-learningowych oraz konkursach;
Projekt IKAR realizowany we współpracy z Żorską Izbą Gospodarczą, w ramach, którego uczniowie uczestniczą podczas wakacji w stażach uczniowskich w różnych firmach zrzeszonych w Izbie.
Projekt „Klucz do sukcesu - świadomie wybieram przyszłość” daje możliwość korzystania z testów predyspozycji zawodowych oraz dostępu do platformy informacji związanych z rynkiem pracy w Polsce i zagranicą oraz możliwościami dalszego kształcenia.
„Ruszaj Po eurO – czyli kilka słów o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”. Nasza szkoła reprezentowana przez: Mateusza Przeliorza, Katarzynę Pukowiec i Mariusza Urbana, zdobyła III miejsce, wygrywając tym samym nagrodę o wartości 550 zł na rzecz szkoły. Uczniowie występowali pod hasłem „Dziki zachód w naszej gminie, miasto Żory z tego słynie!”, prezentując miasteczko Twinpigs- westernowy park rozrywki.
Projekt „Mam zawód - mam pracę w regionie" to projekt systemowy realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 Zaplanowane działania w Projekcie to: udzielenie kompleksowego wsparcia uczniom z zakresu doradztwa grupowego i indywidualnego;, zajęcia wyrównawcze m.in. z matematyki, fizyki. W ramach projektu w tym roku szkolny odbyły się wizyty studyjne do wybranych zakładów pracy zgodnie z kierunkiem kształcenia uczniów. I tak uczniowie technikum logistycznego odwiedzili zakład DB SCHENKER w Pyskowicach, gdzie zapoznali się ze strukturą organizacyjną firmy, misją, wizją, historią zakładu a także mieli możliwość zwiedzenia części magazynowej.
Natomiast uczniowie z technikum hotelarskiego wybrali się do hotelu WELLNESS & SPA KOTARZ*** w Brennej. Dzięki uprzejmości pracowników mogli zapoznać się częścią gastronomiczną hotelu, działalnością recepcji hotelowej, pracą osób odpowiedzialnych za ład i porządek w obiekcie. Zwiedzili także sale konferencyjne, poznali ich wyposażenie i zasady obsługi gości konferencyjnych. Poznali również zasady działania outsoursingu w hotelarstwie.
Z kolei uczniowie technikum ekonomicznego zwiedzili ZUS oddział w Rybniku, gdzie zapoznano ich z pracą poszczególnych wydziałów, z platformą usług elektronicznych ZUS. Młodzież zwiedziła również archiwum oraz poznała procedurę jego działania.
Projekt „Matematyka bez tajemnic”, w ramach którego uczniowie klas I i II LO uczyć się będą od grudnia matematyki, retoryki oraz przedsiębiorczości przy wykorzystaniu dostępnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Uczniowie są również laureatami wielu olimpiad i konkursów na różnych szczeblach, między innymi: „Ruszaj po Euro” – III miejsce w województwie, Młodzieżowy Lider Biznesu I,II IV i V, Żamir Nefatii został Mistrzem Przedsiębiorczości w konkursie „Przedrzyj się przez przedsiębiorczość”, II miejsce w tym konkursie otrzymał Mateusz Przeliorz, a III Justyna Wojtan.
Za działania przedsiębiorcze w szkole odpowiada nauczyciel przedmiotów zawodowych i przedsiębiorczości Joanna Krupa, jednak w wielu tych działaniach współuczestniczą także inni nauczyciele np. projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie” koordynuje Małgorzata Albrycht, „Ruszaj po eurO” Małgorzata Herman. Szereg powyższych działań jest potwierdzonych certyfikatami np.: „Szkoła Przedsiębiorczości”, ISO 9001:2009, „Bądź Przedsiębiorczym”, którym jest pełnomocnikiem lub koordynatorem Joanna Krupa.
Opracowały: Joanna Krupa i Urszula Tyniecka