Opłaty za żorski żłobek zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę w tej sprawie wniosła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Prokuratorzy dowodzą, że uchwała żorskich rajców, ustalająca wysokość opłat za żłobek jest sprzeczna z prawem.
- Prokuratorzy po wnikliwej analizie uznali uchwałę Rady Miasta Żory za sprzeczną z zasadą ekwiwalentności i postanowili wnieść do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach o jej uchylenie. Prokuratura uznaje, że rodzice powinni płacić tylko za tyle dni, ile dziecko przebywało w żłobku. Wszelkie odpłatności tzw. ryczałtowe są sprzeczne z „ustawą żłobkową” - poinformował portal zory24.pl rzecznik prasowy gliwickiej Prokuratury Okręgowej, prokurator Michał Szułczyński. Dodał, że nasze miasto nie jest jedyną gminą, która będzie miała takie postępowanie. Do sądu skierowano już skargi prokuratury przeciw uchwałom żłobkowym Gliwic, Pyskowic, Rybnika, a w przygotowaniu są skargi m.in.: na Racibórz. Prokuratura Okręgowa sprawę przeciw naszemu miastu skierowała do sądu z własnej inicjatywy. - Jednym z ustawowych zadań Prokuratury Okręgowej jest śledzenie i kontrolowanie działań administracyjnych samorządów i podejmowanie odpowiednich działań, w tym kierowanie skarg do sądownictwa administracyjnego – wyjaśnia portalowi zory24.pl prokuratur Szułczyński.
Żorski magistrat nie zgadza się ze stanowiskiem gliwickich prokuratorów i twierdzi, że uchwała naszych rajców ustalająca zasady naliczania odpłatności za żłobek jest zgodna z prawem. Sprawą zajmie się w przyszłym tygodniu Rada Miasta. W przygotowanym projekcie uchwały w tej sprawie Rada Miasta ma wnosić do gliwickiego WSA o oddalenie skargi Prokuratury Okręgowej. Jednak podczas posiedzenia rajcy mogą zmienić zdanie.
Uchwały miejskie ustalające opłaty za żłobek w całym kraju są gorącym tematem. I w całym kraju przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi toczą się postępowania w tej sprawie. Ostatnio zapadł wyrok w Warszawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę warszawskiego samorządu dotyczącą zasad naliczania odpłatności za pozostawienie dziecka w żłobku. Uznał, że prowadzenie żłobka jest zadaniem własnym gminy i przez to opłaty za żłobek nie mogą powodować zwiększania dochodów gminy. Do tego rodzice powinni płacić tylko za te dni, w które dziecko przebywało w żłobku, a nie wnosić opłaty za cały miesiąc. Co prawda w Polsce nie obowiązuje zasada precedensu prawnego, lecz istnieje coś takiego jak linia orzecznictwa sądów. Patrząc na linię orzecznictwa sądów administracyjnych w sprawie opłat żłobkowych uchwała naszej Rady Miasta może się nie utrzymać w obecnej postaci. DeKo