Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Projekt "Nasza Tożsamość". Pieniądze namiastkowe w zbiorach żorskiego Muzeum

16.11.2017
Projekt "Nasza Tożsamość". Pieniądze namiastkowe w zbiorach żorskiego Muzeum

130 banknotów zastępczych, wchodzących w skład muzealiów naszej instytucji, zostanie zdigitalizowanych w ramach drugiej edycji programu "Nasza Tożsamość", realizowanej przez Fundację "Sztuka" we współpracy z Muzeum Miejskim.

Cyfrowe obrazy pieniędzy namiastkowych, wydanych na Śląsku w latach 1918-1923, zostały opatrzone merytorycznym komentarzem i udostępnione na stronie internetowej naszatozsamosc.pl. Większość banknotów zachowało się w bardzo dobrym stanie. Na awersach zamieszczano zwykle herby i znaki oraz napisy, natomiast na rewersach widnieją panoramy miasta, zabudowania starówek, ratusze, kościoły, zamki i inne charakterystyczne budynki. Pieniądze zdobią często bogate ornamenty oraz motywy roślinne. Część z nich pochodzi z Wrocławia, inne z Katowic, Świebodzic, Koźla, Kudowy Zdroju, Kluczborka, Kłodzka, Legnicy, Nowej Rudy, Oleśnicy, Prudnika, Srebrnej Góry, Trzebnicy i Wołowa. Banknoty te są cenne nie tylko pod względem czysto kolekcjonerskim, ale stanowią też ważne źródło historyczne – uwiecznione są na nich rocznice istotnych wydarzeń, informacje kulturalne, itp. Przykładem jest banknot namiastkowy o nominale 75 pfennigów, wydany dla Gorzowa Wielkopolskiego (ówczesny Landsberg) w 1921 roku, po plebiscycie na Górnym Śląsku. Eksponat, zarchwizowany w żorskim Muzeum pod numerem Mżo/64-10, na awersie w środkowej części posiada herb miasta, otoczony napisem: Stadt Landsberg O/S 1241. Poniżej widnieje informacja o dacie ważności: 1 März 1922 oraz wynikach plebiscytu: Landsberg O/S am 20 März 1921 Volksabstimmung: 93% Deutsch. W górnych rogach - symbole nominału 75, poniżej słupy graniczne, w dolnym prawym rogu numer serii 06819. Na rewersie uwieczniono rycinę, przedstawiająca fragment miasta. Nad zabudowaniami umieszczono symbol nominału 75 oraz napis: Landsbergin Oberschlesien. Całość wydrukowano w czerwonej tonacji, na kremowym tle. Obiekt został zakupiony w antykwariacie na okoliczność wystawy, organizowanej z okazji 725-lecia miasta Żory.

Banknoty zastępcze wydawane były w czasach kryzysu przez gminy, urzędy miejskie, wojsko, a nawet kopalnie i przedsiębiorstwa. Proceder rozpowszechniony został po wybuchu I Wojny Światowej. Zbiór banknotów zastępczych stanowi ilościowo największą kolekcję żorskiego Muzeum. Eksponaty wchodzą w skład wystawy Działu Historii i Kultury Regionu pod nazwą "Nasza Tożsamość". W zeszłym roku, zainicjowano projekt, polegający na stworzeniu witryny internetowej o tym samym tytule i zamieszczeniu na niej zdigitalizowanych przedmiotów, tworzących ekspozycje. Zamiarem kontynuowanego w tym roku przedsięwzięcia, jest rozszerzenie i uzupełnienie rzeczywistej wystawy przestrzennej o treści, które ze względów technicznych nie można było przedstawić w warunkach realnych. Drugi etap projektu zakłada rozbudowę ostatniej z sześciu stref ekspozycji, zwanej Szuflandią. Przedstawione w niej zbiory nie tworzą zwartej tematycznie grupy, ale są bardzo istotnymi elementami odnoszącymi się do historii i kultury naszego miasta. W tej edycji programu, oprócz banknotów zastępczych, uwzględniono cyfryzację takich grup muzealiów, jak pocztówki, zdjęcia ( przede wszystkich przedstawiające koszary II Dywizjonu 23. Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego) oraz archiwalia (dokumentacje sądowe i urzędowe). Łącznie zdigitalizowanych zostanie około 330 eksponatów, które udostępnione zostaną do powszechnego, nieodpłatnego oglądania na stronie o otwartym interfejsie.

Akcja realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa" przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum Miejskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"