Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Projekt "Nasza Tożsamość" - drugi etap w toku. Digitalizacja banknotów zastępczych

03.11.2017
Projekt "Nasza Tożsamość" - drugi etap w toku. Digitalizacja banknotów zastępczych

Trwa cyfryzacja eksponatów Działu Historii i Kultury Regionu żorskiego Muzeum. Program jest kontynuacją zeszłorocznego przedsięwzięcia, opartego na idei stworzenia wirtualnej wystawy, będącej odwzorowaniem realnej ekspozycji muzealnej, której myślą przewodnią jest kwestia tożsamości żorzan jako mieszkańców Górnego Śląska.

Koncepcja witryny internetowej o otwartym interfejsie umożliwia dalszą rozbudowę ekspozycyjną wystawy o treści, które trudno zaprezentować w warunkach pomieszczeń muzealnych. Objęte odpowiednim komentarzem cyfrowe wizerunki żorskich eksponatów, mające wartość popularnonaukową, są powszechnie udostępnione w sposób nieodpłatny. Całość tworzy swoistą bazę danych - leksykon wiedzy w zakresie pojęcia „tożsamość”. Dzięki temu, wirtualny zwiedzający ma możliwość obejrzenia zasobów muzealnych na ekranie swojego komputera. Struktura strony odzwierciedla problematykę wystawy, uwzględniając poszczególne stanowiska ekspozycyjne: "Komorę", "Kuchnię", "Nasze M-4", "Zwierciadło czasu", "Gabinet burmistrza" i "Szuflandię". Każda podstrona zawiera materiał w postaci opisu przestrzeni, kontekstu etnograficznego i historycznego. W poszczególnych zakładkach zamieszczone zostały materiały filmowe, fotograficzne oraz dźwiękowe.

W drugiej edycji projektu "Nasza Tożsamość" rozbudowana zostanie głównie część wystawy zwana Szuflandią, w której umieszczane są eksponaty i zbiory, nietworzące zwartego tematycznie zespołu, ale będące bardzo istotnymi elementami odnoszącymi się do historii i kultury naszego miasta. Zdigitalizowanych zostanie ok. 330 eksponatów. Internetowa wystawa rozszerzona zostanie o pocztówki, fotografie z I. połowy XX wieku przedstawiające koszary i kuźnie II. Dywizjonu 23. Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego oraz archiwalia. Na stronie naszatozsamosc.pl, w odpowiedniej zakładce obszaru Szuflandii pojawią się też cyfrowe odbicia kolejnych 130 banknotów zastępczych, wydawanych na Śląsku w latach 1914–1923. Pieniądze te stanowią ciekawostkę numizmatyczną i gratkę kolekcjonerską ze względu na formę i treści prezentowane na banknotach - wizerunki miast, rocznice wydarzeń historycznych, wydarzenia kulturalne, itp. Banknoty zastępcze wydawane były w czasach kryzysu - zwykle przez gminy, urzędy miejskie, wojsko, a nawet kopalnie i przedsiębiorstwa. Wybuch I Wojny Światowej znacznie spotęgował ten proceder.

Zbiór banknotów zastępczych stanowi ilościowo największą kolekcję żorskiego Muzeum. Pierwszym obiektem, który został wpisany do inwentarza Działu Historii i Kultury Regionu
w nowopowstałym Muzeum jest właśnie jeden z takich banknotów namiastkowych. To pieniądz o nominale 25 fenigów, wydany dla dolnośląskiej miejscowości Góra. Wyjątkowymi eksponatami w tej grupie muzealiów są trzy żorskie "notgeldy" o nominale 50 fenigów, pochodzące z 1920 roku. Niektóre banknoty namiastkowe wydane w pierwszych latach emisji, były zwykłym kawałkiem kartonu z tłoczoną pieczęcią, który opatrzony był takimi informacjami, jak nazwa wydawcy, nominał i czas obowiązywania jako pełnoprawnego środka płatniczego. Grafiki zamieszczane na pieniądzach zwykle przedstawiały charakterystyczne dla danego miasta budynki, wydarzenia historyczne, a także treści propagandowe (np.: służące agitacji notgeldy, wydawane w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku). Wszystkie muzealia, zamieszczane na stronie internetowej są opisane i opatrzone odpowiednim, merytorycznym komentarzem, będącym swoistym uzupełnieniem i dopełnieniem realnej wystawy przestrzennej.

Akcja realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa" przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum Miejskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"