Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Prezydium Rady Miasta bez Żorskiej Samorządności. ŻS nie kryła rozżalenia

10.12.2014
Prezydium Rady Miasta bez Żorskiej Samorządności. ŻS nie kryła rozżalenia

Radni wybrali wczoraj wiceprzewodniczących Rady Miasta: z Żorskiego Porozumienia, PiS i PO.

Statut Gminy Miejskiej Żory określa liczbę wiceprzewodniczących Rady Miasta: może być ich najwyżej trzech. Mogłoby być dwóch albo jeden, ale wtedy któryś z radnych musiałby złożyć stosowny wniosek, w którym zaproponowałby takie rozwiązanie, i wniosek ten musiałby zyskać poparcie większości. Jednak nic podobnego nie miało wczoraj miejsca, toteż radni wybierali trzech wice-, którzy wraz z przewodniczącym tworzą teraz 4-osobowe prezydium Rady Miasta.

Jako kandydatów zgłoszono: Prawo i Sprawiedliwość - Krzysztofa Mentlika - radnego trzecią już kadencję, przewodniczącego zarządu dzielnicy Baranowice;  Żorska Samorządność - Kazimierza Dajkę - cieszącego się wśród wyborców wysokim poparciem długoletniego radnego z Rogoźnej; Platforma Obywatelska - Michała Miłka - również długoletniego radnego i przewodniczącego zarządu dzielnicy Pawlikowskiego; Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha - Kamila Owczarka - radnego drugą kadencję, będącego już kiedyś wiceprzewodniczącym RM.

Najmniej, bo tylko 5 głosów i to tylko radnych Żorskiej Samorządności, otrzymał Kazimierz Dajka, tym samym nie wszedł on do prezydium Rady. ŻS liczyła prawdopodobnie na inny rozdział prezydialnych funkcji: po jednej dla reprezentantów każdego z obecnych w Radzie komitetów wyborczych. Tymczasem, wraz z przewodniczącym i jednym wiceprzewodniczącym - Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha ma teraz w prezydium dwóch swoich radnych, PiS i PO - po jednym, a Żorska Samorządność - nikogo.

Po głosowaniu, głos zabrały Elżbieta Worsztynowicz i Anna Nowacka z Samorządności, które powątpiewając w bezstronność pozostałych radnych, powoływały się na tekst zaprzysiężenia i deklaracje pracy na rzecz miasta ponad partyjnymi podziałami. Worsztynowicz życzyła członkom prezydium "dobrego samopoczucia". Podobnie, radny Dajka, który zdenerwowany pogratulował rywalom takiego obrotu sprawy.

Funkcja wiceprzewodniczącego Rady Miasta niesie z sobą prestiż oraz proceduralną odpowiedzialność, ale i większe uposażenie. Dieta wiceprzewodniczącego jest większa od diety radnego bez jakiejkolwiek funkcji mniej więcej o 50 procent. O ile dieta tzw. zwykłego radnego wynosiła w 2012 roku - 1093 zł (dane - za portalem Żory.NaszeMiasto.pl), to dieta wiceprzewodniczącego - już 1589 zł. jc

Na zdj. powyżej: Od lewej: Anna Nowacka, Kazimierz Dajka, Władysław Łukaszewicz i Wojciech Kałuża.

 

 

 


Komentarze:
~gestskoczka (2014-12-10 05:18:38)

Uważam że w prezydium powinien się znaleźć ktoś z Żorskiej Samorządności, skoro tam zasiadają zamiast przedstawicieli mieszkańców ? przedstawiciele ugrupowań.

Gdybym jako mieszkaniec Żor mógł coś powiedzieć i wskazać kandydata, to uważam, że tam powinna być Pani Anna Nowacka.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"