Obecnie coraz więcej żorzan wraca z zagranicy – jedni z nich odłożyli trochę gotówki i postanowili ją zainwestować np. w mieszkanie w kraju, inni stracili pracę w związku z kryzysem i są zmuszeni do powrotu. Od stycznia do końca maja, w żorskim PUP-ie zarejestrowały się ogółem 1794 osoby.
Okazuje się, że ci ludzie nie są pozostawieni samym sobie. Urząd Miasta, Powiatowy Urząd Pracy oraz Powiatowa Rada Zatrudnienia w Żorach, przygotowali specjalny informator, w którym można znaleźć wiele cennych wskazówek odnośnie poszukiwania pracy. Przedstawiono tam m.in. zalety i wady pracy na etat oraz prowadzenia własnej działalności, a także warunki otrzymania dotacji na rozkręcenie biznesu, informacje dotyczące szkoleń oraz instytucji wspierających przedsiębiorczość w Żorach.
Jeśli ktoś zdecyduje się na rozpoczęcie własnej działalności, na początek powinien zajrzeć do PUP-u. Osoby spełniające określone warunki, jak np.: zameldowanie w Polsce, zarejestrowanie w urzędzie pracy oraz niekaranie za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, mogą starać się o dotację. Odpowiedni wniosek można składać kilkakrotnie – nawet, gdy nie uda nam się w jednej edycji, wystarczy poprawić dokumenty i złożyć je jeszcze raz. Mając opracowany biznes plan, możemy liczyć na pomoc nawet w wysokości 40 tys. zł. Taka dotacja ma charakter bezzwrotny, a udziela się jej przez tzw. “operatorów” - instytucje, które wygrały konkurs na obsługę dotacji. Dodatkowo dla osób, które nie prowadziły działalności minimum przez ostatnie 5 lat, ZUS gwarantuje obniżone składki nawet przez 2 lata.
Szkolenia są alternatywą dla wszystkich, którzy wolą poszukać pracy, zamiast otwierać własną firmę. Jest to solidna inwestycja, zarówno w swoje umiejętności, jak i w wartość na rynku pracy. Skorzystać z nich mogą zarówno osoby chcące przyuczyć się do danego zawodu, jak również przekwalifikować się lub podwyższyć swoje zawodowe umiejętności. We wspomnianym informatorze zostały podane namiary na organizacje zajmujące się organizacją szkoleń w mieście.
W Żorach działają dwie główne instytucje, zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości. Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. prowadzi doradztwo w zakresie opracowywania: biznes planów dla potrzeb związanych np. z pozyskaniem dotacji, wniosków dla firm korzystających z pożyczek preferencyjnych oraz analiz ekonomicznych i rynkowych. Z kolei Żorski Park Przemysłowy oferuje m.in. pomoc przy pozyskiwaniu środków unijnych oraz poszukiwaniu źródeł finansowania działalności oraz usługi doradcze i szkoleniowe z zakresu kierowania rozwojem przedsiębiorstwa.
Osoby wracające na stałe do kraju mogą również skorzystać z porad zamieszczonych na specjalnych stronach internetowych, jak np. www.powroty.gov.pl lub wydanych w formie bezpłatnych informatorów. Znajdą tam wszelkie informacje dotyczące formalności po powrocie, kwestii związanych z działanością gospodarczą, ze sprawami rodzinnymi, itp. Powrót po dłuższym czasie nieobecności wcale nie musi wiązać się z masą kłoptów i niedogodności. Wystarczy dokładnie zapoznać się ze swoimi prawami oraz z możliwościami, których przecież nie brakuje.
Dla tych żorzan, którzy jednak pozostaną narazie zagranicą, nasza redakcja przygotowała niespodziankę. Jeśli macie jakieś życzenia, np. chcielibyście, by sfotografować wasze ulubione miejsce w Żorach, przesyłajcie je na adres: portal@gazetazorska.pl. W miarę możliwości, postaramy się zrealizować wasze prośby – może to choć trochę umili pobyt na obczyźnie. Ola Kowol