Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Powrót do zdrowia, powrót do pracy

23.02.2021
Powrót do zdrowia, powrót do pracy

Celem Programu Kompleksowej Rehabilitacji jest aktywizacja zawodowa osób, które w wyniku choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub – ze względów zdrowotnych – nigdy nie pracowały, a chcą spróbować.

Uczestnicy Programu mogą liczyć na pomoc specjalistów. Doradcy zawodowi służą pomocą w wyborze i nauce nowego zawodu, pośrednicy pracy pomogą w znalezieniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej, a o poprawę stanu zdrowia zadbają lekarze specjaliści, fizjoterapeuci oraz terapeuci zajęciowi.

Średni czas trwania kompleksowej rehabilitacji oszacowano na 9 miesięcy, jednak zależeć on będzie od indywidualnych potrzeb uczestnika. Główną rolę odgrywać będą szkolenia zawodowe – przygotowujące do podjęcia pracy. Będą prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia językowe i komputerowe. Dla każdego uczestnika przewidziano minimum 400 godzin szkoleń. Kończyć się one będą egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Zakres i formy prowadzonych działań  rehabilitacji kompleksowej będzie ustalany indywidualnie dla każdego uczestnika programu, przy jego czynnym udziale i dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. W procesie aktywizacji zawodowej szczególny akcent zostanie położony na stawianie realnych celów dotyczących podjęcia albo powrotu  aktywności zawodowej.

Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej, w których będzie realizowany Program, znajdują się w obiektach dysponujących odpowiednią infrastrukturą do prowadzenia rehabilitacji medycznej – są dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. W województwie śląskim jest to ośrodek Róża w Ustroniu. Pozostałe ośrodki znajdują się w województwach: lubelskim, mazowieckim oraz wielkopolskim.

Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej prowadzone są w ramach Projektu: „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”  realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i przez Budżet Państwa.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są pod numerem telefonu: 32 493 21 20, Oddział Śląski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Katowicach  Plac Grunwaldzki 8-10/8.

Źródło: UM

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"