Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Postaw na efektywne gospodarowanie energią. Zmień oświetlenie przed jesienią

21.09.2015
Postaw na efektywne gospodarowanie energią. Zmień oświetlenie przed jesienią

Aż 30%* energii elektrycznej w naszych domach zużywa oświetlenie. Odpowiednie źródła światła to jeden ze sposobów na oszczędzanie. Czy i na ile zmieni się nasz domowy budżet po ich wymianie? Warto się nad tym zastanowić – zwłaszcza, że dni mamy coraz krótsze, więc zużycie energii rośnie.

Świadomie czyli oszczędnie

Energia elektryczna to jeden z większych wydatków w domowym budżecie. Już dziś wiemy, że, aby zaoszczędzić, warto samemu wybrać swojego sprzedawcę prądu. Co jeszcze możemy zrobić podpowiada Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska Energia: Świadomy wybór sprzedawcy prądu to jedno. Druga istotna kwestia to codzienne rozsądne użytkowanie sprzętów RTV/AGD i modyfikacja swoich przyzwyczajeń w kierunku efektywnego korzystania z energii w domu. Realne oszczędności przynosi też wymiana oświetlenia. Z naszych szacunków wynika, że zmiana jednej tradycyjnej żarówki o mocy 60W na żarówkę LED o mocy 6W to ok. 57 zł rocznej oszczędności! Dzięki wymianie 6 żarówek w naszych portfelach zostaje już około 350 zł.

Żarówka żarówce nierówna

Zdawać by się mogło, że większość z nas ma już w domu żarówki energooszczędne i tym samym zrobiliśmy wszystko, by mieć najtaniej. Tymczasem nie każdy z nas wie, że żarówka energooszczędna (inaczej zwana świetlówką kompaktową) to starsza siostra najbardziej ekonomicznego rozwiązania na naszym rynku – żarówki typu LED. Dlaczego o niej mowa? Bo zużywa najmniej prądu i generuje dużo mocniejsze, jaśniejsze światło. Jej sprawność (czyli ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne) sięga 80-95% (w porównaniu do 5-10% zwykłej żarówki i 70-90% żarówki energooszczędnej). Jest też najbardziej wydajna – przeciętny czas pracy żarówki LED wynosi ok. 50 000 godzin (w stosunku do ok. 6 000 – 15 000 godzin pracy żarówek energooszczędnych oraz 1 000 – 2 000 żarówek żarowych).

Co więcej, diody LED osiągają pełną jasność w ciągu mikrosekund – w przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych, które na rozświetlenie się potrzebują nawet kilku sekund.
W porównaniu do migających po okresie eksploatacji świetlówek czy gasnących żarówek energooszczędnych, LED-y stopniowo tracą jasność służąc nam dłużej. Zdaniem Jakuba Jacewicza: – Im więcej tradycyjnych żarówek wymienimy na LED-y, tym szybciej zaobserwujemy pozytywne zmiany na rachunku za prąd. Ich koszt zwróci się w ciągu roku, a posłużą nam 5-7 lat. Akcję na rzecz zmiany oświetlenia w domach prowadzimy obecnie wśród naszych klientów, którzy – podpisując z nami umowę – otrzymują zestaw 6 takich żarówek. Wierzę, że szybko przekonają się o zaletach tego rozwiązania.

Zanim kupisz, zapoznaj się z symbolami

Opakowania żarówek, podobnie jak etykiety produktów spożywczych, zawierają szereg oznaczeń obrazkowych z informacjami o ich cechach. Mają nam pomóc w wyborze produktu najlepiej dopasowanego do potrzeb. Mimo, że jesteśmy określani mianem społeczeństwa obrazkowego, większość z nas podczas zakupów nie zadaje sobie trudu, by zerknąć na symbole na etykiecie, a jeszcze mniejsza część wie, jak je zinterpretować. – Piktogramy od dawna ułatwiają nam komunikację. W przypadku symboli na opakowaniach żarówek pomagają w podejmowaniu decyzji o energooszczędnych i przyjaznych środowisku zakupach. Warto zawsze na nie zerknąć, by nie kupować przypadkowego produktu i zaoszczędzićradzi Jakub Jacewicz.

Co czytamy z symboli?

1. Waty (W) czy lumeny (lm)?

Liczba watów informuje o mocy, jakiej potrzebuje żarówka do produkcji światła, a lumen określa jak wiele światła daje dana żarówka. Im wyższa jest wartość w lumenach, tym silniejszy jest strumień świetlny. Różne typy żarówek wymagają różnej mocy w watach do produkcji tej samej ilości światła. Dlatego na opakowaniach podaje się zwykle moc pobieraną (np. 20 W) i wartość mocy odpowiadającej żarówce żarowej (np. 85 W) dającej takie samo oświetlenie. Wskazuje się także moc strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach (lm).

2. Światło żarówki vs. światło słoneczne

Różnice tę na opakowaniach określa wskaźnik oddawania barw Ra, który wynosi od 0 do 100. Poszukując oświetlenia najbardziej zbliżonego do realnego wybierajmy żarówki z Ra najbliższym 100 – to najwyższy stopień, oznacza idealne oddawanie barw.

3. Inne światło do pracy, inne dla relaksu

Właściwe oświetlenie miejsca, w którym spędzamy dużo czasu lub pracujemy to podstawa naszego komfortu i zdrowia. Dlatego przed zakupem żarówki należy zwrócić uwagę na barwę światła, która na opakowaniu jest określana w stopniach Kelvina. Im niższa wartość (2000 – 3000K) tym cieplejsze światło, które sprzyja odpoczynkowi i jest przeznaczone do wnętrz mieszkalnych. W miejscu pracy najlepsze jest zimne światło, które pomaga w koncentracji (4800-6200K).

4. Światło do domu czy na taras?

Aby dobrać żarówki np. na taras, warto zwrócić uwagę czy na piktogramie na opakowaniu widnieje strzałka, która oznacza przeznaczenie zewnętrzne. W tym przypadku lektura symboli daje nam pewność, że żarówka wybrana do użytku zewnętrznego wytrzyma w niskich temperaturach.

5. Ile będzie świecić?

Do miejsc, w których spędzamy dużo czasu warto wybrać najbardziej wydajną żarówkę, by zmniejszyć zużycie energii i konieczność szybkiej wymiany. Przybliżona żywotność każdej z żarówek jest na opakowaniach określona w godzinach. Po upływie wskazanej liczby godzin wartość strumienia świetlnego LED-ów obniża się do 70% wartości nominalnej.

6. Włącz i wyłącz

Na opakowaniach żarówek znajdziemy także informację o tym ile razy możemy włączać i wyłączać lampę. Świetlówki kompaktowe pozwalają na mniejszą liczbę takich cykli, dlatego nie powinny być instalowane w miejscach, gdzie 3 i więcej razy dziennie włączamy i wyłączamy światło, jak np. w łazience.

O tym, jak długo żarówka nagrzewa się do pełnego  strumienia świetlnego również dowiemy się z opakowania – w przypadku świetlówek kompaktowych podawany jest czas nagrzewania się lampy do osiągnięcia 60% pełnego strumienia świetlnego. LED-y zapewniają 100% światła natychmiast po włączeniu.

7. Przyciemnianie światła, oświetlenie punktowe? - tak, ale z odpowiednią żarówką

Z lektury symboli dowiemy się także, czy żarówka może być użyta do ściemniaczy światła czy też np. oświetlenia punktowego. Jest to o tyle istotne, że obydwa rozwiązania przynoszą oszczędności. Systemy ściemniania pozwalają na obniżanie poboru mocy, a światło punktowe jest skuteczniejsze i bardziej ekonomiczne niż główne oświetlenie, zwykle o dużej mocy.

8. Jaki trzonek do jakiej oprawy?

Trzonek typu E27 pasuje do typowej oprawy oświetleniowej dostępnej w każdym domu. Do grona najpopularniejszych zalicza się też E14. To tzw. ‘mały gwint’, wykorzystywany w żarówkach rurkowych, kulkowych i świecowych.

9. Produkt przyjazny dla środowiska

Do produkcji LED-ów nie używa się rtęci i innych metali szkodliwych dla środowiska naturalnego. Rtęć występuje natomiast w świetlówkach.

* Efektywność wykorzystania energii w latach 2001-2011, str.13, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2011.

W ramach ogólnopolskiej kampanii spółki Multimedia Polska Energia, klienci którzy skorzystają z nowej oferty firmy, otrzymają zestaw 6 żarówek LED. Celem działań jest uświadomienie odbiorcom jak istotny jest właściwy wybór oraz eksploatacja akcesoriów i urządzeń elektrycznych. Szczegółowe informacje i warunki nowej oferty są dostępne na www.multimedia-energia.pl oraz w Biurach Obsługi Klienta Multimedia Polska.



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"