Gdzie w Śródmieściu możesz zostawić miskę olejową, dlaczego musisz uważać przy wyjeździe z basenu i kiedy zalepią dziury w Zostawa?
W maju w dzielnicy Śródmieście odbył się przegląd, podczas którego sprawdzano stan techniczny infrastruktury miejskiej. Wzięli w nim udział policjanci, strażacy, pracownicy Zakładu Techniki Komunalnej, Zespołu Zarządzania Terenami Miejskimi (ZTM), radni dzielnicy i wiceprezydent Kałuża.
Właśnie Zespół Zarządzania Terenami Miejskimi zajmie się sprawami wynikłymi podczas przeglądu. Chodzi głównie o wymianę ruchomych kratek ściekowych, zbyt małą ilość hydrantów, czy problemy ze znakami drogowymi. Np. przy wjeździe na rondo z zegarem nie ma kierunkowskazów informujących, że jadąc od strony Banku Spółdzielczego przez rondo na wprost, można dojechać do Wodzisławia, bez konieczności kierowania się na rondo z kogutem. Ustawienie kierunkowskazów pomogłoby – zdaniem radnych Śródmieścia, rozładować popołudniowe korki na rondzie przy komendzie. Z kolei, na skrzyżowaniu ul. Męczenników Oświęcimskich i al. Wojska Polskiego, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stał znak drogowy z nakazem jazdy, sterczy teraz kikut – pamiątka po znaku, o który nie trudno zahaczyć w chwili nieuwagi i zostawić tam miskę olejową.
Radni Śródmieścia wskazują również na problem utrudnionego wyjazdu z parkingu przy basenie przy Wodzisławskiej, spod którego wyjeżdżając trzeba bardzo uważać na samochody wjeżdżające na parking. Zadniem mieszkańców Śródmieścia, niewielkim nakładem kosztów można by taki wyjazd wybudować po przeciwnej stronie parkingu, bardzo blisko ul. Wodzisławskiej. - Ponieważ basen będzie wkrótce rozbudowywany, w trakcie prac budowlanych sprawa wjazdu i wyjazdu na parking z pewnością zostanie rozwiązana – powiedział zapytany przez nas wiceprezydent Kałuża.
Okazało się też, że w fatalnym stanie są chodniki przy ul. Rybnickiej, Traugutta i Powstańców, a także nawierzchnia na ul. Zostawa. - O dziurach w Zostawa mieszkańcy ulicy przypominają nam już od dłuższego czasu na każdym spotkaniu. Remont ulicy obiecywano już przy okazji budowy Auchan – żalą się radni Śródmieścia. - Na finiszu jest sprawa uzyskania przez PWiK europejskich dotacji na realizację projektu kanalizacyjnego w całym mieście - wyjaśnia wiceprezydent Kałuża. - W związku z tym, że na tych obszarach będzie w niedługim czasie podłączana sieć kanalizacyjna, remont dróg i chodników będzie musiał poczekać jeszcze kilka miesięcy. Proszę o jeszcze trochę cierpliwości, zapewniam, że przy okazji prac kanalizacyjnych wszelkie szkody zostaną naprawione.
Dodatkowo powraca problem kierowców parkujących samochody w niedozwolnych miejscach przy ul. Garncarskiej, Ogrodowej i Biskupa. Nie dość, że utrudniają oni przejazd innym pojazdom, to mieszkańcy skarżą się, że blokują wjazd do ich posesji wozom strażackim czy karetkom pogotowia. - Wyczuliliśmy policję, by zwracała szczególną uwagę na tych kierowców i karała ich mandatami – wiceprezydent na to. - Zastanawiamy się nad wnioskiem rady dzielnicy o ustawienie przy Garncarskiej parkomamtu, o który proszą od lat. Sprawa nie jest prosta m.in. ze względu na mieszkańców bloków przy Garncarskiej, naprzeciwko kościoła – wyjaśnia Wojciech Kałuża.
Na spotkaniu Rady Dzielnicy Śródmieście pojawił także problem poruszania się po Rynku samochodów dostawczych, których masa przekracza 3,5 t. Padł pomysł, by zastosować rozwiązanie przyjęte przez władze Rybnika, które wydały zakaz przejeżdżania ciężarówek przez Rynek 9.00 do 17.00. - Trudno wprowadzić rygor dotyczący godzin, w których można przejeżdżać przez ścisłe centrum, bo niektóre sklepy są czynne właśnie do 17.00. Taki zakaz wiązałby się z problemami organizacjnymi w przyjmowaniu dostaw. Ale oczywiście kierowcy powinni bezwzględnie stosować się do przepisów, czy znaków i być surowo karani za ich nieprzestrzeganie. I rzeczywiście, na każdym zebraniu Rady Dzielnicy obecny jest dzielnicowy, który zdaje sprawozdanie z ilości mandatów przyznanych w Śródmieściu w danym miesiącu. To jednak nie rozwiązuje sprawy.
Mieszkańcy Śródmieścia zwrócili też uwagę na to, że w pobliżu nie ma placu zabaw, oprócz tego znajdującego się w parku przy ul. Rybnickiej. Tymczasem, jak się okazuje plac ten nie jest spełnieniem marzeń rodziców i ich pociech (czytaj – zory24.pl : “Zabawa z drzazgami” z 8 maja i “Ważka sprężynowa kontra piaskownica” z 23 czerwca). Padł pomysł, by na czas wakacji zorganizować miejsce zabaw na Rynku. Rada dzielnicy w rozmowie z nami zadeklarowała nawet pomoc w realizacji pomysłu. - Rozważamy remont na placu znajdującym się z tyłu budynków przy ul. Garncarskiej. Dodatkowo przy ul. Ks. Klimka, naprzeciw kościoła, stanie niedługo fontanna , a wokół niej ławeczki - miejsce, gdzie będzie można przyjść z dzieckiem i miło posiedzieć – kończy Wojciech Kałuża. Ola Kowol, zdj. zory24.pl
Na ulicy Osińskiej jest kilka znaków drogowych 40 km/h których nie przestrzegają kierowcy. Proszę wzmóc kontrolę albo koło firmy Sezam wstawić wałki na ulicy nazywane popularnie w Żorach "łukaszczyki" albo nawet fotoradary.