W piątek odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Phoenix Sariensis 2009” i „Darczyńca Roku 2009”.
Spośród siedmiu nominowanych, „feniksa” przyznano Żorskiej Izbie Gospodarczej, Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca „Osiny”, Cechowi Rzemiosł Różnych i firmie Klimosz Sp. z o.o. „Darczyńcą Roku 2009” zostało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach. Uroczystość uświetnił występ Zbigniewa Wodeckiego.
Nagrodę „Phoenix Sariensis” corocznie otrzymują instytucje, organizacje, stowarzyszenia, firmy lub osoby prywatne, szczególnie zasłużone dla Żor i promocji miasta w kraju i za granicą. W tym roku, oprócz zwycięzców, nominowana była Jadwiga Tabor, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żorach i „POK-POL” Małgorzata Midura.
„Darczyńca Roku”, to nagroda dla firm, instytucji, organizacji i osób, które wspierają niepełnosprawnych, działania z zakresu edukacji i oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia. Statuetkę przyznano w tym roku po raz piąty.
Żorska Izba Gospodarcza
Zrzeszająca firmy i przedsiębiorstwa organizacja samorządu gospodarczego, jest partnerem pomocnym w rozwiązywaniu problemów i wspierającym rozwój przedsiębiorczości. Izba prowadzi działalność informacyjno-szkoleniową, stara się zapewnić swoim członkom pomoc prawno-ekonomiczną, współpracuje z innymi organizacjami o podobnym charakterze i realizuje projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej – jako wnioskodawca i jako partner. Żorska Izba Gospodarcza była wieloletnim współorganizatorem uroczystości wręczenia nagród Phoenix Sariensis i organizatorem Żorskich Targów Budowlano-Przemysłowych i Ofert Inwestycyjnych. Organizuje również staże uczniowskie w firmach i przedsiębiorstwach w Żorach i w Niemczech. Izba zaangażowana jest również w działalność Klubu Sportowego Żory. W minionym roku obchodziła jubileusz 10-lecia działalności.
Klimosz Sp. z o.o.
Zajmuje się importem, produkcją i dystrybucją hurtową kotłów, grzejników żeliwnych, podgrzewaczy przemysłowych wody, piecy kuchennych na drewno, a także doradztwem technicznym w zakresie c.o. i c.w.u. Klimosz Sp. z o.o. zajmują jedną z czołowych pozycji na rynku automatycznych kotłów na paliwa stałe w kraju i za granicą. Firma ma w swoim dorobku – liczne nagrody i wyróżnienia. Produkty marki “Klimosz” szczycą się prestiżowymi znakami jakości. 2009 r. zapisał się w historii firmy zwiększeniem skali sprzedaży i wzrostem zatrudnienia.
Miniony rok, to również kolejne dowody uznania. Z rąk Ministra Gospodarki, właściciele firmy odebrali Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, firma zyskała tytuł Śląskiego Kupca Roku, znalazła się też w gronie przedsiębiorstw uhonorowanych nagrodą Żorskiej Izby Gospodarczej – Liga 5. “Klimosz” wspiera lokalną społeczność i przedsięwzięcia sportowe. Jest oficjalnym sponsorem JHK GKS Jastrzębie – drużyny w extra lidze hokeja na lodzie i jednym ze sponsorów m.in. Klubu Sportowego Żory.
Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Osiny”
Istnieje od 1995 r. i kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez zespół “Osinianki” powstały dziewięć lat wcześniej. Kierownikiem zespołu jest Ludwik Wróbel, zdobywca tytułu Ślązak Roku 2008, w zespole występuje także Zofia Przeliorz – zdobywczyni tytułu Wiceślązaczki Roku 2004. Zespół szczyci się pokaźną kolekcją nagród i wyróżnień. W 2004 r. otrzymał Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wieloletni wkład w popularyzację folkloru. W 2006 r. “Osiny” zdobyły Puchar Marszałka Województwa Śląskiego za całokształt działalności artystycznej i edukacyjnej. Zespół wykonuje tradycyjne pieśni i tańce, prezentuje tradycyjne śląskie obrzędy. W 2009 r. - przyznano zespołowi Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego; sukces zwieńczył również udział w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Wodzisławiu Śl., na którym zespół z Osin zajął I miejsce. “Osiny” - to gość programów telewizyjnych i bohater jednego z odcinków serialu “Sobota w Bytkowie”. Odcinek pt. “Szkubaczki” nakręcony został w osińskiej świetlicy Miejskiego Ośrodka Kultury.
Cech Rzemiosł Różnych
Zrzesza 122 zakłady rzemieślnicze różnych branż w Żorach i gminach ościennych. Zakłady te zatrudniają łącznie 1170 pracowników i kształcą rocznie 300 uczniów w różnych zawodach. W tym roku organizacja obchodzi 25-lecie działalności. Wśród rzemieślników zrzeszonych w Cechu jest wielu szczególnie zaangażowanych i zasłużonych dla rozwoju naszego regionu, a prowadzone przez nich firmy mają na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Cech realizuje projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Prowadzi też szeroko zakrojoną akcję popularyzacji 30-stu zawodów rzemieślniczych wśród uczniów ostatnich klas gimnazjalnych w Żorach i w Suszcu. Cech Rzemiosł Różnych od początku swej działalności angażuje się w życie społeczne miasta i wspiera działalność o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i charytatywnym. Jednym z ostatnich takich przedsięwzięć jest renowacja Krzyża Rzemieślniczego na placu kościelnym parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach
Działa od 1998 r. Początkowo nosiło nazwę Stowarzyszenie Pomocy Polskim Dzieciom na Wschodzie. Jego założycielem był Jan Socha. Nazwę Stowarzyszenia zmieniono w 2004 r. Od kilku lat prowadzi dożywianie około 700 dzieci miesięcznie, biorących udział w zajęciach w Żorskim Centrum Regionalnym w Osinach. Od września 2008 r., działacze wspomagają dzieci z najuboższych rodzin z Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej w Roju i Rogoźnej, Szkoły Podstawowej Nr 1. Od sponsorów uzyskują odzież i obuwie dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także uczestników świetlic integracyjnych na os. Pawlikowskiego i os. Gwarków. Wspólnie z kierownictwem WTZ organizują Spotkania Wigilijne dla uczestników i ich rodziców. Stowarzyszenie obdarowuje upominkami dzieci z OREW-u z okazji Dnia Dziecka i Mikołajek. jc, pc
Gratulacje, szczególnie dla Pani Kapy.
Pani Kapa ma tyle grzechów wraz z nieżyjącym szefem skarbówki,więc trzeba
odpokutować.Tak to bywa po przejsciu
na emeryturze.Wogóle nadawanie tytułu
darczyńca roku to wielkie kpiny.Jak własciciele nagrodzonych firm traktują
swoich pracowników tj płace.
nie wiem czy ma grzechy czy nie ale chce się jej coś robić bezinteresownie dlka innych a o to dziś trudno