Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

Orzekanie o władzy rodzicielskiej w postępowaniu rozwodowym

20.08.2018
Orzekanie o władzy rodzicielskiej w postępowaniu rozwodowym

Przedmiotem postępowania rozwodowego, oprócz kwestii związanych z rozkładem pożycia między małżonkami, mogą być także sprawy dotyczące ich małoletnich dzieci. W sytuacji, gdy strony mają wspólne małoletnie dzieci, w wyroku rozwodowym sąd orzekający ureguluje również kwestie związane z jej wykonywaniem przez każdego z rodziców.

Czym jest władza rodzicielska? W skrócie można powiedzieć, że władza rodzicielska jest zespołem uprawnień i obowiązków rodziców dotyczących w szczególności sprawowania pieczy nad dzieckiem, nad jego majątkiem oraz spraw związanych z wychowaniem dziecka (uwzględniając poszanowanie jego godności i praw). Z zespołem tych praw i obowiązków rodziców skorelowany jest zespół praw i obowiązków samego dziecka, którego obowiązkiem jest okazywanie rodzicom posłuszeństwa oraz – w zakresie spraw, w których może ono podejmować decyzję samodzielnie – wysłuchanie zaleceń i opinii rodziców.

Co do zasady, w sprawie o rozwód sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiemu z nich; powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, pozbawiając wykonywania władzy rodzicielskiej drugiego z nich lub powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Oczywiście kwestie te nie leżą w gestii „uznania” sądu, ale mogą mieć miejsce w określonych przypadkach. Warto więc już na wstępnym etapie (złożenie pozwu) realnie ocenić jakie są szanse na uzyskanie danego roztrzygnięcia (uwzględniając przede wszystkim dobro dziecka), a co za tym idzie, w tym kierunku prowadzić postępowanie dowodowe. Pomocne w tej sytuacji może okazać się uzyskanie porady od profesjonalnego pełnomocnika, którym może być adwokat gdańsk rozwód (niekoniecznie mający miejsce wykonywania działalności w mieście, w którym toczy się sprawa) lub radca prawny.

Co już zasygnalizowano, sąd orzekający w przedmiocie władzy rodzicielskiej będzie kierował się przede wszystkim dobrem dziecka, a nie, np. „wygodą” rodziców czy osobistymi animozjami między nimi. Działania zmierzające do uzyskania rozstrzygnięcia w przedmiocie władzy rodzicielskiej nigdy nie mogą przybierać formy „walki” o dziecko między rodzicami, która odbywa się całkowicie z pominięciem dobra tego dziecka.

Należy też pamiętać, że pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców z samej swojej istoty jest sytuacją „wyjątkową”. Sprowadza się to do sytuacji, w której rodzic nie może wykonywać tej władzy ze względu na trwałą przeszkodę w jej wykonywaniu (np. odbywanie wieloletniej kary pozbawienia wolności) czy też rażąco zaniedbuje swoje obowiązki względem dziecka albo też nadużywa przysługującej mu władzy rodzicielskiej. Częstszym przypadkiem jest natomiast ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców do decydowania w istotnych sprawach dziecka (np. wybór szkoły czy zawodu).

Orzeczenie sądu w przedmiocie władzy rodzicielskiej zostanie zawarte w wyroku rozwodowym. Od wyroku takie przysługuje każdej ze stron prawo wniesienia apelacji.



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"