One Billion Rising to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciwko przemocy , w tym seksualnej, wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 roku. Polska odsłona akcji nosi nazwę „Nazywam się Miliard”, a wspólnym elementem jest taniec. We wtorek, 14 lutego o godzinie 12:00 na żorskim rynku każdy, kto chce wyrazić solidarność z ofiarami przemocy, może przyłączyć się do wspólnego tańca.
Na znak solidarności i siły kobiety z całego świata zatańczą taki sam układ taneczny jednego dnia o jednej porze. - Do udziału w akcji przymierzaliśmy się już od jakiegoś czasu - mówi Aleksandra Wiśniewska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Dzięki przychylnemu nastawieniu Urzędu Miasta możemy już niebawem uczynić ku temu pierwszy krok i mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana co roku – dodaje.
W naszym mieście w organizacji kampanii biorą udział pracownice MOPS oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Żory, którego naczelnik - Bożena Dąbrowska zaprosiła do współpracy przedstawicieli żorskich szkół, którzy proponują udział chętnym nauczycielkom, rodzicom i starszym uczennicom (od 13. roku życia). - Docieramy do różnych grup zawodowych. Zależy nam, aby na rynku pojawiło się jak najwięcej kobiet z różnych środowisk. Mamy chętne do udziału policjantki czy pielęgniarki - wyjaśnia Bożena Dąbrowska. - Kampania porusza ważny temat, ale chcę podkreślić, że udział jest dobrowolny, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież szkolną. Zgoda rodziców jest tu kluczowa. Dorośli decydują za siebie. Celowo też określiliśmy wiek uczestniczek od 13. roku życia. Oczywiste jest, że przemoc seksualna może dotknąć i młodsze dzieci, ale czujemy intuicyjnie, że temat w naszej rzeczywistości społecznej nie jest jeszcze wśród dzieci przepracowany i adresujemy nasz happening do starszych, bardziej świadomych osób - podsumowuje Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Żorach.
Na terenie naszego miasta powstały grupy, w których można było nauczyć się choreografii. Układ taneczny jest jeden, ale przez lata kampanii powstawały różne nieco odmienne jego wersje. W Żorach tańczona będzie wersja, którą można zobaczyć na poniższym filmie.
Drugą kwestią kluczową jest muzyka - piosenka stanowiąca przesłanie całej akcji również ma wiele wersji językowych. Żory będą mogły poszczycić się własną aranżacją, którą przygotował zespół MuzyKajaka. - Mimo, że jesteśmy mężczyznami, chcemy wziąć udział w akcji, bo solidaryzujemy się z kobietami, tak często krzywdzonymi przez niektórych przedstawicieli naszego, męskiego świata - mówi Marcin Madzia, wokalista zespołu. – Zdradzę tylko, że nasz utwór będzie wzbogacony elementami naszej rodzimej kultury, tj. muzyki ludowej. Utwór zaśpiewa profesjonalna wokalistka, ale chór kobiet będzie miał swój udział w refrenie.
Fragment piosenki:
Nie jestem rzeczą, twoją zabawką
Bokserskim workiem, ozdobną lalką
To moje ciało, krew, moje serce
Nie skrzywdzisz mnie
Już nigdy więcej
To jest nasz krzyk
To jest nasz czas
To chór miliarda kobiet, a każda z nas
Wie co to ból
Wie co to strach
Dziś zjednoczone w tańcu
Więc razem z nami tańcz
Osoby, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu zachęcamy do wspólnej nauki tańca. Zajęcia odbywają się w następujących terminach:
- poniedziałki, godz. 17:00 - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
- wtorki, godz. 17:00 – świetlica Osiny,
- środy, godz. 15:30 – Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych,
- czwartki, godz. 16:00 – Szkoła Podstawowa nr 13.
Organizatorzy zachęcają do umożliwienia udziału w akcji pracownicom firm i instytucji w mieście. Młodzież szkolna otrzyma usprawiedliwienie nieobecności na lekcji.
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza z kolej do udziału w akcji swoich instruktorów tańca oraz uczestników zajęć tanecznych, tak by grupa tańczących czuła się pewniej, mając obok siebie profesjonalistów. Uczestniczki są proszone o ubranie czarnej koszulki - z racji zimowej aury można ją założyć na kurtkę.
Więcej informacji o akcji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.
Źródło: UM