Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

OKO w oko z rakiem. Pomagamy Lence Rogalskiej

01.04.2016
OKO w oko z rakiem. Pomagamy Lence Rogalskiej

W chwili diagnozy Lenka była najmłodszym dzieckiem w Polsce, u którego zdiagnozowano siatkówczaka, nowotwór oka. Miała wtedy 4 miesiące i 1 dzień. Guz zajmuje 1/3 gałki ocznej, jest tak umiejscowiony, że Lenka nie widzi na to oczko. Po otrzymanych dawkach chemii oczko Lenki ulega zwapnieniu, które spowodować może w rezultacie usunięcie całego oka. Przy złośliwości tej choroby nie istnieje jednak gwarancja, że po amputacji nie będzie kolejnych przerzutów do drugiego oczka czy mózgu. Jedyną szansą dla Lenki jest leczenie w klinice dr. Abramsona, który ma blisko 100% skuteczności w walce z nowotworami oka.

Nadzieja dla Lenki – leczenie u dr. D. Abramsona
Do Stanów Zjednoczonych wyjeżdżają głównie dzieci, które w Polsce po wyczerpaniu wszystkich dostępnych możliwości kwalifikowane są ostatecznie do usunięcia gałki ocznej. Wyjeżdżają chore, a wracają zdrowe, ze swoim oczkiem, a nie protezą, z błyskiem szczęścia w oku, a nie ze śmiertelnym błyskiem nowotworu.

Decyzja była bardzo szybka - dokumentacja Lenki od razu została wysłana do dr. Davida H. Abramsona. Jest to wybitny onkolog specjalizujący się w nowotworach oczu, przede wszystkim takich jak Retinoblastoma (siatkówczak) i Melanoma (czerniak oka). Do jego kliniki Ophthalmic Oncology Service at Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku zjeżdżają ludzie z całego świata.1

Skuteczność leczenia w klinice dr. Abramsona wynosi aż 98%!
Po rozpoznaniu sytuacji Lenki przez amerykańskiego specjalistę – jeszcze dla dziewczynki nie jest za późno, może rozpocząć tam leczenie, już otrzymała kwalifikację. I kosztorys - na blisko 1,2 miliona zł. Żeby móc skorzystać z pierwszego etapu potrzebny jest depozyt w wysokości ok. 640 tys. zł.
Do 29 marca 2016 r. uzbierano kwotę ok. 260 tys., co stanowi trochę ponad 20% potrzebnej sumy.

USA vs. POLSKA – 98:50
1 lutego 2016 roku Lena otrzymała pierwszą dawkę chemii... Tamtą i każdą kolejną znosi bardzo źle, pojawiają się infekcje, które wymagają antybiotyków jeszcze bardziej osłabiających mały organizm. Według opinii specjalistów chemia ogólna dociera do guza w dawce nie większej niż 2% całej dawki, wyniszcza nie tylko zdrowe komórki, ale u Lenki dodatkowo spowodowała zwapnienie w plamce żółtej oka odpowiedzialnej za widzenie.

Lena jest jeszcze za mała na melphalan w Polsce. Prawdopodobnie będzie też najmłodszą pacjentką dr. Abramsona.
W Polsce melphalan przyjęło może kilkanaścioro dzieci, z czego na tę chwilę żadne nie zakończyło procedury 3 podań. W USA zakończonych procedur (3-4 podania) jest około 1.600! I najgorsze, przed czym drżą wszyscy rodzice - powikłania. Wstrząs anafilaktyczny, zanik tętna, utrata wzroku - takie sytuacje miały miejsce u niektórych dzieci przy próbach podania melphalanu w Polsce.

Sammelphalan to nie wszystko - liczy się skład całej mieszanki. Tak naprawdę sam melphalan nie działa, podawany jest z dwiema innymi substancjami. Skład mieszanki jest inny praktycznie w każdym kraju, który prowadzi to leczenie. Inny jest też sam schemat leczenia - w Polsce lekarze wierzą, że zadziała chemia ogólnoustrojowa, która przechodzi przez cały organizm - zaczynają leczenie od podania 6 cyklów. W USA chemii ogólnej w ogóle się nie podaje. Laser, który w Polsce leczy nowe aktywne guzki, w USA jest stosowany jako pierwszy etap leczenia wraz z podaniem melphalanu - dotętniczo, a jeśli trzeba, to także doszklistkowo. Najważniejsze, że ta metoda podania trafia bezpośrednio do oka, uderzając całym swoim ładunkiem w guz, a tym samym oszczędzając zdrowe tkanki. W Polsce szacuje się skuteczność leczenia na 50%, w USA jest to 98% - nie ma innego szpitala, który ma tak wysoki procent skuteczności.

Lenka jest pod opieką Fundacji Się Pomaga.

Anioły Lenki:

  • Łowcy.B
  • Uczestnicy „Bitwy na głosy” z drużyny Piotra Kupichy
  • Reprezentacja Polski w piłce nożnej
  • Łukasz Piszczek, piłkarz
  • Kuba Błaszczykowski, piłkarz
  • Sonia Bohosiewicz, aktorka
  • Magdalena Różczka, aktorka,
  • Agnieszka Kaczorowska, tancerka, aktorka
  • Rafał Pietrzak, Piotr Żemło, Krzysztof Drzazga z Wisły Kraków
  • Robert Szczerbaniuk, siatkarz
  • Marcin Czerwiński, piosenkarz
  • Katarzyna Bujakiewicz, aktorka
  • Kuba Molęda, piosenkarz
  • Natalia Jakula, modelka i prezenterka
  • Rakkaman
  • Portal Lovingit.pl
  • blogerzy

Adresy:
www.pomagamlence.pl
https://www.siepomaga.pl/lenarogalska
www.facebook.com/PomagamLence/
www.instagram.com/potworwokulenki/?hl=pl
www.instagram.com/aukcje_przegonmy_potwora

Kontakt: Iwona Kapustka, tel. 504083825, e-mail: iwona.kapustka@onet.eu

info. A.Ujma



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"