Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Nowe inwestycje i wielki plac budowy w Żorach

22.07.2016

Katowice, 22 lipca 2016 – Dwie nowe firmy z branży motoryzacyjnej – Sekonix oraz Shelf31 – dołączają do grona przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne w Żorach-Osinach. Teren przemysłowy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA (KSSE SA) dynamicznie się rozwija, będąc aktualnie wielkim placem budowy.

Kolejni inwestorzy finiszują z pracami budowlanymi w Żorach-Osinach, a w ostatnim czasie wydaliśmy dwa nowe zezwolenia dotyczące tego terenu. Nowymi inwestorami będą reprezentujące branżę automotive koreańskie firmy Sekonix oraz Shelf31 – mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. – Do dnia dzisiejszego na inwestycje w Osinach zdecydowało się łącznie sześć firm, które zadeklarowały nakłady inwestycyjne na kwotę co najmniej 162 mln zł oraz utworzenie co najmniej 517 miejsc pracy. Podkreślę, że przypadku miejsc pracy realne parametry inwestycji są zazwyczaj dużo wyższe od deklaracji składanych w trakcie starania się o zezwolenie. Praktyka pokazuje, że mogą być wyższe nawet o połowę – dodaje Andrzej Zabiegliński.

Realizację inwestycji rozpoczął już pierwszy z nowych inwestorów - Sekonix, który w maju zakupił w Osinach działkę o powierzchni 3,78ha. W powstającym zakładzie będą produkowane oprawy oświetleniowe i moduły LED
z przeznaczeniem dla sektora motoryzacji. Wartość inwestycji to 62 mln zł, a zatrudnienie w fabryce znajdzie co najmniej 90 osób. Pierwsza faza inwestycji, zgodnie z deklaracjami inwestora, zakłada realizację zakładu produkcyjnego oraz hali o powierzchni ok. 9 tys. m2, które w przyszłości zostaną rozbudowane o kolejne 11 tys. m2. Obszarem działalności zakładu będzie obróbka tworzyw sztucznych oraz łączenie ich z innymi materiałami. Sekonix planuje zakończenie prac budowlanych jeszcze w 2016, aby być gotowym do uruchomienia produkcji na początku przyszłego roku.

Sekonix nie prowadzi jeszcze regularnego naboru pracowników, natomiast przewidujemy, że rozpocznie się on najprawdopodobniej po wakacjach, na przełomie września i października. Rekrutacja będzie się odbywać we współpracy z żorskim Powiatowym Urzędem Pracy, a także poprzez portale rekrutacyjne jak i bezpośrednio w firmie – mówi Andrzej Zabiegliński.

Kolejnym projektem inwestycyjnym realizowanym na terenach KSSE w Żorach-Osinach będzie zakład spółki Shelf31, produkującej elementy siedzeń samochodowych – zagłówki, mechanizmy regulacyjne zagłówków oraz podłokietniki. Deklarowana wartość inwestycji koreańskiego przedsiębiorstwa to 25 mln złotych i będzie się ona wiązać z utworzeniem co najmniej 300 nowych miejsc pracy. Firma planuje uruchomić swój zakład produkcyjny do końca 2017 roku, a prace budowlane powinny rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

Aktualnie, poza Sekonix, w Żorach-Osinach prace budowlane prowadzi trzech inwestorów, którzy zezwolenia uzyskali w 2014 roku. Projekty Jelux, Schutz Polska oraz SLS, znajdują się na finalnym etapie budowy, a zakończenie prac i rozpoczęcie produkcji planowane jest do końca roku. Regularną działalność produkcyjną rozpoczęła już spółka JBG-2.

Magnesem przyciągającym przedsiębiorców do inwestowania w KSSE SA, obok fachowej kadry pracowników
i dopasowanych do oczekiwań oraz świetnie zlokalizowanych gruntów, jest m.in. możliwość uzyskania zwolnień podatkowych. Firmy działające na terenie KSSE mają możliwość częściowego zwolnienia podatku dochodowego (CIT), z tytułu inwestycji poczynionych na terenie strefy. Maksymalna wartość zwolnienia wynosi do 25 proc. nakładów inwestycyjnych w przypadku dużych przedsiębiorstw, 35 proc. w przypadku średnich i 45 proc. małych firm.

Działający w strefie przedsiębiorcy korzystają z częściowego zwolnienia z podatku dochodowego, lecz trzeba równocześnie dodać, że opłacają inne należne podatki. Wśród nich podatek od nieruchomości, który w pokaźny sposób zasila gminny budżet. Coroczne szacunkowe wpływy budżetu Żor z tego tytułu, wnoszone przez inwestorów z Osin, obejmują kwotę około 1 mln złotych – mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes KSSE SA.

Na zarządzanych przez Podstrefę Jastrzębsko-Żorską obszarach: Pola Osiny, Pola Warszowice i Pola Wygoda, które tworzą żorsko-pawłowicki obszar przemysłowy, działalność biznesową prowadzi 27 firm. Ich dotychczasowe łączne nakłady inwestycyjne wynoszą ponad 980 mln złotych i firmy te zatrudniają ok. 2,9 tys. osób.

Największymi, pod względem zaangażowania kapitału, dotychczasowymi inwestycjami w Żorach są projekty firm Mokate (ok. 245 mln złotych nakładów), nkt cables Warszowice (ok. 144 mln złotych nakładów) oraz Extral (ponad 90 mln złotych nakładów), natomiast pod względem zatrudnienia prym wiodą Mokate (ok. 670 osób) i JBG-2 (ponad 630 osób).

***

W całej Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej 66 firm zainwestowało dotychczas ponad 4,6 mld złotych, tworząc ok. 11 tys. miejsc pracy. Wśród inwestorów dominują przedstawiciele branż motoryzacyjnej (16 podmiotów), tworzyw sztucznych (10 podmiotów) i metalowej (dziewięć firm). 40 inwestorów (ok. 60 proc.) to firmy z polskim kapitałem, a 36 reprezentuje sektor małych i średnich przedsiębiorców. Na terenie podstrefy działalność prowadzą także dwa mikroprzedsiębiorstwa.

Podstrefa Jastrzębsko-Żorska zarządza gruntami o powierzchni ponad 365 ha znajdującymi się w Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Godowie, Bielsku-Białej, Rybniku, Czerwionce-Leszczynach, Czechowicach-Dziedzicach, Myślenicach (woj. małopolskie), Pawłowicach, Radziechowych-Wieprzu, Rajczy, Orzeszu i Raciborzu.

###

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych Specjalnych Stref Ekonomicznych na świecie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 24 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość 
z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Więcej informacji na stronie: http://ksse.com.pl/

info. KSSE



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"