- Chcemy wznieść niezwykły pomnik ku pamięci Jana Pawła II. To hospicjum ma być dowodem naszej miłości i troski o tych, którzy cierpią – powiedział prezydent Socha na uroczystej inauguracji budowy Hospicjum im. Jana Pawła II, która odbyła się w piątek na os. Sikorskiego.
- Nadszedł dziś dzień, na który czekaliśmy od wielu lat - przywitał wszystkich zebranych Grzegorz Lepich, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Stowarzyszenie od początku swojej działalności dążyło do otworzenia hospicjum stacjonarnego. - Jesienią 2003 r., zwróciliśmy się do prezydenta Sochy o wskazanie działki pod budowę hospicjum. W styczniu następnego roku, Rada Miasta podjęła uchwałę o wyznaczeniu na ten cel terenu przy ul. Boryńskiej, przygotowano też wstępny projekt.
Po długich rozmowach w sprawie sfinansowania budowy hospicjum, rok temu Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 500 tys. zł. Hospicjum będzie tworzone we współpracy miasta ze stowarzyszeniem, które zgromadziło część funduszy. Początkowo miało ono powstać w pobliżu kościoła pw. św. Stanisława. Ze względu na bagnistość terenu, zdecydowano jednak zlokalizować je na os. Sikorskiego, w pobliżu przychodni zdrowia.
- Jestem przekonany, że ta idea spotka się ze wsparciem mieszkańców miasta. Zanim rozpocznie się budowa hospicjum, chcemy w tym miejscu zakopać akt, w którym są zawarte najważniejsze informacje odnośnie tego wydarzenia. Być może ktoś za 500 lat go wykopie i dowie się, co się działo w tym miejscu w 2009 roku – powiedział prezydent Socha. Goście oraz wszyscy chętni podpisali akt, który następnie, wraz z fragmentem muru z domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, powędrował do specjalnej gilzy, czyli ozdobnej tuby.
Po oficjalnej uroczystości goście udali się na pobliskie pole, gdzie każdy mógł zasadzić żonkila – symbol nadziei. - Mamy sadzić tylko po jednym? - spytał retorycznie poseł Gadowski, po czym z wprawą zasadził kilka sztuk.
Roboty ruszyły 20 października. Łączny koszt opiewa na sumę ponad 4 mln zł. Żorskie hospicjum stacjonarne będzie miało możliwość przyjęcia 30 chorych. Budynek będzie posiadał niezbędną infrastrukturę techniczną, pomieszczenia biurowe, salę wielofunkcyjną na ok. 100 osób oraz 2 pokoje o funkcji hotelowej. Zakończenie robót planowane jest na 31 sierpnia przyszłego roku. Ola Kowol