Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Nasza Tożsamość. Realne eksponaty w wirtualnym świecie

31.10.2016
Nasza Tożsamość. Realne eksponaty w wirtualnym świecie

300 eksponatów Muzeum Miejskiego w Żorach, które wchodzą w skład tworzacej się wystawy „Nasza Tożsamość”  zostało zdigitalizowanych, zaś ich cyfrowe wizerunki zostaną udostepnione przez internet do wirtualnego ogladania.

Akcja ta realizowana jest w ramach projektu ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa 2016” przez żorską „Fundację Sztuka” we współpracy i partnerstwie z Muzeum Miejskim w Żorach.

Cel projektu to digitalizacja, a następnie upowszechnienie przez internet zbiorów działu Historii i Kultury  Regionu żorskiego muzeum. W świat cyfrowy przeniesiona zostanie wystawa stała „Nasza Tożsamość”.  Nie tyle zresztą przeniesiona, ile rozszerzona o treści, które trudno pokazać na realnej ekspozycji – wzbogacona zostanie o dodatkowy, obszerny komentarz merytoryczny, możliwe będzie znacznie dokładniejsze przyjrzenie się prezentowanym obiektom, co siłą rzeczy, niemożliwe jest na wystawie.  Technicznie wyglądać to będzie w ten sposób, iż  zostanie zbudowana strona internetowa o otwartym Interfejsie, która będzie udostępniać w sposób nieodpłatny, otwarty, wszystkie eksponaty, muzealia składające się na wystawę, skupiającą wszystkie zasoby cyfrowe Muzeum Miejskiego w Żorach, za pomocą tzw. sieci  semantycznych  – w tym celu wykorzystane będą rozwiązania wyszukiwarki semantycznej Googla. Ze strony głównej, wirtualny zwiedzający, po kliknięciu rozpoczęcia zwiedzania, będzie przenoszony w kolejne obszary tematyczne wystawy.

„Nasza Tożsamość” to kolejna, po „Polskim Poznawaniu Świata” ekspozycja stała Muzeum Miejskiego w Żorach.  Tym razem  zwiedzający ją wyruszą w podróż w czasie w poszukiwaniu tożsamości zarówno miejsca, w którym się znajdują, jak i zderzą się z refleksją na temat tożsamości ich samych. W poszukiwaniu tożsamości, ekspozycja stała prowadzi od babcinej komory z początku XX wieku, poprzez kuchnię rodziców z pierwszej połowy tego stulecia, pokój stołowy w mieszkaniu w bloku z „wielkiej płyty” i  strefy młodego pokolenia z PRL  – 70. i 80. lat XX wieku. Zbiór muzealiów tworzących wystawę "Nasza Tożsamość" ma walor etnograficzny (w części ukazującej babciną komorę, kuchnię, M4) oraz historyczny (zwierciadło czasu, gabinet burmistrza i eksponaty typu pocztówki, fotografie, malarstwo).

Cała wystawa to przeszło dwa i pół tysiąca eksponatów. Projekt zakłada digializację 300 z nich. Wszystkie tworzą na wystawie logiczny komentarz o tożsamości Żor i ich mieszkańców na przestzreni wieków.

Digitalizacją objęte zostały m.in.:

1) Zbiór pocztówek i fotografii z wizerunkiem Żor i innych miast z okresu: od 1898 roku do 1945 roku 140 sztuk i z II poł. XX wieku 60 sztuk.

2) śląski kredens kuchenny, byfyj zamówiony i wykonany w latach 1930-1935, tuż po zawarciu związku małżeńskiego przez Marię i Alfreda Karwotów. Kredens wykonany według projektu Alfreda Karwota z Niedobczyc przez Emila Czernego, stolarza z Niedobczyc. Oddany w stanie surowym, następnie pomalowany białokremową farbą olejną przez Alfreda Karwota, który z zawodu był malarzem.

3) Filiżanki firmy Giesche, komplet 6 filiżanek z okresu międzywojennego.

4) Komplet widelców z lat 1918-1939.

5) Makatka kuchenna – na Śląsku popularnie nazywana ANCUGIEM KUCHENNYM lub FORCHANGIEM KUCHENNYM. Służyła jako serwetka dekoracyjna. Na makatce kuchennej – wyhaftowane motywy kwiatowe ściegiem wodnym, obwódka wyhaftowana ściegiem płaskim.

6) Misa – po Śląsku popularnie nazywana WASZBRET. Misa wypukła, mocno zaznaczony brzusiec – do mycia się, koloru kremowego, na kraju misy  – pasek z kolorowymi formami geometrycznymi.

7) Stół oraz cztery krzesła zamówione i wykonane w latach 1930-1935.

 

8) Fartuch kobiecy – na Śląsku popularnie nazywany zopaską, fortuchem; używany do codziennych prac gospodarczych.

9) Lodówka drewniana z I poł. XX wieku.

Wystawa przenosi zwiedzającego także do czasów PRL i prezentuje życie i mieszkanie w blokowiskach   budowanych na Śląsku w latach 70. XX wieku. Digitalizowane będą zatem eksponaty z tego okresu wykorzystywane w codziennym życiu.

Wszystkie eksponaty przewidziane do digitalizacji zostały poddane konserwacji i renowacji. Planowany do digitalizacji zasób nie był poddany wcześniej digitalizacji i udostępnieniu poprzez Internet.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Info: Muzeum Miejskie w Żorach



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"