Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Nasza Tożsamość, II edycja. Żory pod zaborami na pocztówkach miejskich

15.12.2017
Nasza Tożsamość, II edycja. Żory pod zaborami na pocztówkach miejskich

Muzeum Miejskie od 2001 roku kolekcjonuje pochodzące z Żor kartki pocztowe. Zbiór ten jest aktualnie digitalizowany w ramach projektu "Nasza Tożsamość", realizowanego przez Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum. Wśród opracowywanych właśnie pocztówek, znajdują się prawdziwe perełki z początku ubiegłego stulecia.

Na widokówkach zamieszczano zwykle fotografie z zabudowaniami starówki. Przeważają zdjęcia z architekturą rynku, panoramą miasta lub kościołem katolickim. Jest jednak kilka, które wyróżniają się spośród nich odmienną tematyką lub nietypową grafiką. Na szczególną uwagę zasługują pocztówki z sygnaturą inwentarzową: MŻo/955 i Mżo/1481. Są to widokówki z tym samym nadrukiem, obydwie zapisane i zaadresowane na rewersie, datowane na okres 1910-1914 r. Pierwsza z nich ma dodatkowo obszerny opis na awersie – nadawca umieścił tu odręczną wiadomość do odbiorcy, wykorzystując każde wolne miejsce na zdjęciu. Czarno-biała fotografia umieszczona na karcie pocztowej to swoisty kadr z życia codziennego mieszkańców Żor. Przedstawia dzisiejszą ulicę Moniuszki - po obu jej stronach widać zabudowania z początków XX wieku. W prawej górnej partii wydrukowany jest dwuwersowy napis: Sohrau, O.-S. Holzstraße, identyfikujący ówczesną nazwę: ulica Drzewna. Na rewersie pierwszej pocztówki przybity został stempel pocztowy miasta Sohrau z datą nadania: 24.12.14. Kartkę wysłano do miejscowości Wien – nadawca pisał do niejakiej Anny Hanisch. Druga widokówka zawiera korespondencję, datowaną na 7 grudnia 1914 roku.

Fragment obecnej ulicy Moniuszki ukazany został również na widokówce o numerze archiwizacji Mżo/1248, wydanej w okresie 1900-1910, a nadanej 28 czerwca 1910 roku. Zdjęcie w kolorze sepii przedstawia kamienicę rodziny Pietzuch - widoczny jest szyld i witryna sklepowa. Przed kamienicą stoją trzy osoby, najprawdopodobniej jest to uwieczniona na fotografii rodzina Pietzuch. Z lewej strony, obok wejścia do budynku, stoi ławeczka. Rewers wypełniono pismem odręcznym w języku niemieckim. Kartka trafić miała do Karla Pietzuch, zamieszkującego w Proskau. W prawym górnym rogu naklejono znaczek, który został opieczętowany stemplem poczty Sohrau.

Niewielki odsetek w kolekcji widokówek stanowią te, które obrazują charakterystyczne miejsca okolic Żor. Jednym z najczęściej ukazywanych obszarów na tych pocztówkach jest las "Dębina". Na karcie o numerze MŻo/194 z około 1904 roku, widzimy zabudowania altany w miejskim lesie. Drewniany pawilon, przedstawiony na podbarwionej sepią monochromatycznej fotografii, pełnił funkcje rekreacyjne. Adresatem tej ostemplowanej i opatrzonej znaczkiem pocztówki był Tenschert, Quedlinburg.


Kolejną ciekawą widokówką w zbiorach żorskiego Muzeum jest datowana na okres 1914-1918 r. czarno-biała obiegowa karta pocztowa, przedstawiająca grupę sześciu żołnierzy w okopie. Mężczyźni obsługują karabin maszynowy w maskach przeciwgazowych. Pod zdjęciem wydrukowano napis: Maschinengewehr bei Gasangriff (Karabin maszynowy w ataku gazowym).

Na rewersie, wypełnionym odręczną korespondencją, nadbito niebieski stempel z informacją: "List żołnierza". Pocztówka została przesłana do Żor (Sohrau), adresatem był Herrn Valentin Goik.

W ramach programu "Nasza Tożsamość", realizowanego w zakresie projektu "Kultura cyfrowa" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w pierwszym etapie zdigitalizowano ponad 300 eksponatów, wchodzących w skład wystawy stałej Działu Historii i Kultury Muzeum Miejskiego w Żorach. Założeniem tegorocznej, drugiej edycji przedsięwzięcia jest stworzenie cyfrowych obrazów kolejnych około 330 muzealiów. Oprócz pocztówek miejskich, digitalizacji poddane zostaną jeszcze trzy grupy tematyczne: zdjęcia, archiwalia oraz banknoty zastępcze. Wirtualne odbicia eksponatów opatrzone merytorycznym opisem, umieszczane są na ogólnodostępnej, nieodpłatnej stronie naszatozsamosc.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl


 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"