Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Nasza Tożsamość - etap II. Żorskie archiwalia

31.10.2017
Nasza Tożsamość - etap II. Żorskie archiwalia

Kontynuujemy prezentację zakresu prac II edycji programu "Nasza Tożsamość", wdrażanego przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie z Muzeum Miejskim. To dalszy ciąg procesu cyfryzacji żorskich muzealiów z Działu Historii i Kultury Regionu, zainicjowanego w zeszłym roku.

Projekt polegał na stworzeniu witryny internetowej z wirtualną wystawą, opartą na realnej ekspozycji stałej Muzeum Miejskiego pod tą samą nazwą, a także jej rozszerzenie i uzupełnienie o dodatkowe treści. Tworzy ona swoistą bazę żorskich eksponatów. Ze strony głównej naszatozsamosc.pl, wirtualny zwiedzający, po kliknięciu rozpoczęcia zwiedzania, przenoszony jest w kolejne obszary tematyczne cyfrowej ekspozycji, prezentowane jako pomieszczenia: Komora, Kuchnia, Nasze M4, Zwierciadło Czasu, Gabinet Burmistrza, Szuflandia. Po przejściu w daną zakładkę, ujrzymy zbiór zdigitalizowanych eksponatów, opatrzonym merytorycznym komentarzem. Zamieszczone opisy o charakterze popularnonaukowym przedstawiają funkcję danego pomieszczenia, kontekst etnograficzny i historyczny. Treści udostępnione są nieodpłatnie, mogą posłużyć jako źródło wiedzy powszechnym odbiorcom, a także do celów naukowych i edukacyjnych. Ideą całej wystawy jest nawiązanie do problemowego podejścia do kwestii polskiej tożsamości mieszkańców Górnego Śląska. Odnosi się ona do zmian kulturowych, wydarzeń historycznych i osobistych doświadczeń na przestrzeni wieków.

W realizowanym właśnie II etapie projektu "Nasza tożsamość" zdigitalizowanych zostanie kolejnych ok. 330 muzealiów. Jedną z czterch grup wprowadzanych do cyfrowego systemu danych są archiwalia. Wśród nich znajdują się akta sądowe (m.in. wezwania do zapłaty), pisma urzędowe (np.: rachunki), archiwalia dotyczące spraw działających w Żorach instytucji i stowarzyszeń, ogłoszenia, a także dokumenty związane z III Powstaniem Śląskim (1921 r.; w tym lista ewidencyjna oraz lista żołdu 3. Kompanii I. Baonu 13. pułku żorskiego, a także rozkazy baonowe i dokumenty kombatanckie). Archiwalia stanowią niezwykle cenną kolekcję - wnoszą istotną wiedzę związaną z historią miasta. Cyfryzacji poddanych zostanie ok. 50 takich eksponatów (ze 135 posiadanych przez Dział Historii i Kultury Regionu). Włączone zostaną głównie do zbiorów tworzących jedną z sześciu stref tematycznych, zwaną Szuflandią, której nazwa i idea nawiązuje do kultowego filmu Juliusza Machulskiego z połowy lat 80. XX wieku – "Kingsajz". Przedstawione tu eksponaty i zbiory, nie tworzą zwartej tematycznie grupy, ale są bardzo istotnymi elementami, odnoszącymi się do historii i kultury naszego miasta. Niektóre szuflady celowo pozostały puste – przeznaczone są na depozyty od znanych osób. Tam mieszkańcy mogą przechować pamiątki rodzinne i przedmioty związane z historią Żor, które tworzyć będą wystawy czasowe.

Projekt "Nasza Tożsamość" realizowany jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"