Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Nasza Tożsamość - edycja II. Pocztówki jako źródło historii

09.10.2017
Nasza Tożsamość - edycja II. Pocztówki jako źródło historii

Trwa realizacja drugiego etapu projektu "Nasza Tożsamość", będącego kontynuacją zeszłorocznego przedsięwzięcia. Program polegający na digitalizacji eksponatów zebranych przez muzealny dział regionalizmu, tym razem obejmie około 330 historycznie wartościowych okazów, m.in. pocztówki miejskie.

Projekt wirtualnej wystawy "Nasza Tożsamość" ma na celu cyfryzację obiektów wykorzystanych do stworzenia realnej, przestrzennej, stałej wystawy muzealnej pod tą samą nazwą, na którą składa się sześć pomieszczeń - stref tematycznych: "Komora", "Kuchnia", "Nasze M-4", "Zwierciadło czasu", "Gabinet burmistrza" i "Szuflandia". 300 eksponatów Muzeum Miejskiego w Żorach, które weszły w skład wystawy w zakresie I edycji programu "Nasza tożsamość" zostało zdigitalizowanych, zaś ich cyfrowe obrazy zostały udostępnione przez internet w celu możliwości wirtualnego, powszechnego oglądania na stronie o otwartym interfejsie naszatozsamosc.pl. W drugim etapie, procesowi digitalizacji poddanych zostanie kolejnych ponad 300 eksponatów, należących do zbiorów Działu Historii i Kultury Regionu. Projekt przeniesie w format cyfrowy kolejną część wystawy i rozbuduje ją o dodatkowy komentarz merytoryczny. Stworzone multimedia rozszerzą wiedzę o eksponatach, a wirtualna ekspozycja umożliwi stworzenie wyjątkowego leksykonu o znaczeniu regionalnym. Charakter przedsięwzięcia umożliwia nieodpłatny dostęp do żorskich muzealiów ogólnopolskim odbiorcom. Zdigitalizowane obiekty, ich układ i aranżacje scenograficzne mają dodatkowo wzbudzić w odwiedzającym autorefleksję związaną z poczuciem własnej tożsamości, przynależności kulturowej i polskości na Górnym Śląsku. To właśnie termin tożsamości i osobiste rozumienie tego pojęcia jest kwintesencją całej wystawy.

Kartki pocztowe zasilą grupę muzealiów włączonych do jednej z części ekspozycji, zwanej Szuflandią. To tu przedstawione są eksponaty i zbiory, nietworzące zwartego tematycznie zespołu, ale będące bardzo istotnymi elementami odnoszącymi się do historii i kultury naszego miasta. W odpowiedniej zakładce na portalu naszatosamosc.pl zaprezentowane zostaną pocztówki cenne pod względem historycznym. Tych najstarszych – z końca XIX w. I początku XX w. zebrano w ilości aż ok. 80 sztuk. Nieco mniejszy zbiór – 50 sztuk – stanowią kartki z okresu od lat. 50. ubiegłego wieku do czasów obecnych. Pocztówki miejskie Muzeum zaczęło kolekcjonować w grudniu 2001 r., kiedy to zakupiło w sklepie z Poznania dwie kartki z ok. 1903 r., przedstawiające północną i wschodnią pierzeję żorskiego Rynku. Należą one do jednych z najstarszych okazów w zbiorze. Od tamtej pory sukcesywnie kupowano kolejne, powiększając kolekcję o następne unikatowe i niepowtarzalne widokówki. Dzięki zamieszczonym na nich fotografiom dowiadujemy się, jak na przestrzeni lat zmieniała się architektura starego miasta, jakie zakłady pracy działały w poszczególnych budynkach, jak ubierali się żorzanie i jakimi jeździli pojazdami. Początkowo na kartach pocztowych zamieszczano niewiele treści – tekst można było wypisywać tylko na awersie. Rewers zarezerwowany był wyłącznie na dane adresowe. Wytyczne te zniesiono w pierwszych latach XX wieku, dzięki czemu kartkę można było opatrzeć większą fotografią i dłuższym opisem.

W 2005 roku staraniem drukarni Oldprint w Żorach, Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i Muzeum Miejskiego ukazał się album pt.: „Żory światłem malowane. Historia miasta na kartach pocztowych z lat 1896-1945”, który wpłynął na postrzeganie kolekcji muzelnej i możliwości jej dalszego rozwoju. Wydanie albumu spowodowało znaczne zainteresowanie pocztówkami wśród mieszkańców miasta, co poskutkowało znacznym wzrostem cen kartek pocztowych, które wcześniej można było nabyć już za kwotę 50-100 zł.

Akcja realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa" przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum Miejskiego.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"