Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Nasza klasa nie całkiem nasza

16.04.2009
Nasza klasa nie całkiem nasza

Coraz więcej słyszy się o włamaniach na prywatne konta na popularnych portalach społecznościowych. Aspirant Marcin, z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, wyjaśnia na czym polega problem.

- Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje przestępstw – mówi pan Marcin. Pierwszy przypadek to taki, kiedy ktoś zakłada konto fikcyjne, podszywając się pod nasze dane i zamieszcza tam obraźliwe teksty, komentarze czy zdjęcia godzące w naszą osobę. - Takie sprawy ściga się z oskarżenia prywatnego – na podstawie art. 212 Kodeksu Karnego, dotyczącego zniesławienia. De facto tymi sprawami nie zajmuje się policja, a sąd – wyjaśnia policjant.

Zgłaszajmy takie sytuacje bezpośrednio do obsługi portalu “Nasza Klasa”, aby konto takie zostało zablokowane. Pamiętajmy jednak, że jeżeli obraźliwe treści są wymierzone w funkcjonariusza publicznego w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami służbowymi, jak np. policjant, notariusz, pracownik urzędu miasta czy też poseł to jest to przestępstwo ścigane przez policję z urzędu. - Oznacza to, że jeśli mamy wiedzę o przestępstwie, to nakłada to na nas obowiązek ustalenia ścigania sprawcy. Z kolei w przypadku przestępstw ściganych „na wniosek pokrzywdzonego”, jak np. włamanie na konto pocztowe, kradzież dokonana przez osobę najbliższą czy też zgwałcenie, konieczne jest wyrażenie przez poszkodowanego chęci wszczęcia postępowania- złożenia stosownego wniosku o ściganie sprawcy – tłumaczy pan Marcin.

Ponadto wszelkie nawoływania do popełnienia przestępstwa czy też groźby jego popełnienia zamieszczane na własnych stronach, blogach, czy też forach, mogą zostać potraktowane jako przestępstwo i będą podlegały ściganiu. Biorąc to wszystko pod uwagę, wszelkie komentarze dotyczące innych, powinny być wyważone i przemyślane. Bardzo łatwo naruszyć tutaj czyjeś dobre imię i narazić się na odpowiedzialność karną lub cywilną.

Drugi rodzaj spraw to włamania na czyjeś konto, przejęcie go i zamieszczanie ośmieszających nas zdjęć czy komentarzy podszywając się pod nas. - Z reguły hasła zabezpieczające nasz profil są zbyt proste do rozszyfrowania, np. imię czy kolor - mówi policjant. - Najlepiej jest stosować hasła zawierające małe i wielkie litery, cyfry czy inne znaki – dodaje.

Zmieniajmy hasło co 2-3 miesiące. W przypadku przejęcia konta, zastanówmy się kto mógł znać nasze hasło – najczęściej włamań takich dokonują znane nam osoby. Ten rodzaj przestępstw także zalicza się do grupy ściganych na wniosek, a więc od nas zależy, czy zostanie wszczęte śledztwo czy też nie. Warto także zainstalować Firewalla – zaporę chroniącą nasz komputer przed ingerencją z zewnątrz. Pamiętajmy, że zdobycie naszych haseł może mieć znacznie gorsze konsekwencje niż przejęcie konta np. na  “Naszej klasie”. Ola Kowol

Czytaj wiecej w Gazecie Żorskiej.

 


Komentarze:
~szaszek (2009-04-17 09:26:13)

ładne kolczyki :-)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"