Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

Największa polska strefa ekonomiczna podsumowała bardzo dobre pierwsze sześć miesięcy 2017 roku

Największa polska strefa ekonomiczna podsumowała bardzo dobre pierwsze sześć miesięcy 2017 roku

Katowice, 10 lipca 2017 – 24 zezwolenia na prowadzenie działalności, deklarowane nakłady inwestycyjne o wartości ponad 1,66 mld złotych, związane z powstaniem co najmniej 1037 nowych miejsc pracy – największa polska specjalna strefa ekonomiczna podsumowała pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. Połowa przyznanych zezwoleń została udzielona przedstawicielom sektora MŚP, w tym ośmiu reprezentującym krajowy kapitał.

Parametry udzielonych do końca czerwca zezwoleń pozwoliły Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (KSSE) osiągnąć plan założony na cały 2017 rok. Zakładał on pozyskanie 25 nowych projektów o wartości przekraczającej miliard złotych, w efekcie których zostałoby utworzonych ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

Już dobrze rozpoczęty drugi kwartał pozwolił nam realnie myśleć o szybkiej realizacji tegorocznych planów i zamknięciu 2017 roku z jednym z najlepszych wyników w naszej historii. Także w minionych tygodniach utrzymała się wysoka aktywność przedsiębiorców, związana z kolejnymi, planowanymi projektami inwestycyjnymi. Szczególnie nas cieszy obecność wśród podmiotów, które otrzymały zezwolenia reprezentantów małego i średniego biznesu, w tym firm z polskim kapitałem, które zadeklarowały niemal 130 mln złotych inwestycji. Rodzimi przedsiębiorcy wykorzystują możliwości rozwoju, jakie tworzy Katowicka SSE, a zwiększający się potencjał biznesowy polskich firm jest potwierdzeniem rosnącej siły krajowej gospodarki i pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Janusz Michałek, prezes KSSE S.A.

W ostatnich tygodniach drugiego kwartału bieżącego roku Katowicka SSE przyznała kolejnych dwanaście zezwoleń. Nowymi inwestorami, którzy zadeklarowali łączne wydatki w wysokości 590 mln złotych i utworzenie co najmniej 386 nowych miejsc pracy, zostały firmy Gustav Wolf, Ecotechnilin, Erae, Johnson Mattey Poland oraz przedstawiciele sektora MŚP - Kalpol i Microplasticos. Z kolei Żywiec Zdrój oraz reprezentujące również małe i średnie przedsiębiorstwa: Piekarnia Kłos, Sentrex, Agro-Jan Produkcja, JanMet i Macro Molds zdecydowały o realizacji swoich kolejnych projektów w KSSE, deklarując nakłady o wartości ponad 136 mln złotych i utworzenie dodatkowych 99 nowych miejsc pracy.

Trzy zezwolenia udzielono dla projektów, które będą realizowane w Gliwicach. Johnson Mattey Poland uruchomi zakład produkujący katalizatory oraz ich półprodukty. Projekt, o wartości ponad 428 mln złotych, związany z zatrudnieniem co najmniej 250 pracowników, to pierwsza inwestycja podmiotu należącego do działającego w branży motoryzacyjnej brytyjskiego koncernu Johnson Mattey, którego inna spółka prowadzi już zakład w podstrefie gliwickiej. Celem firmy Kalpol jest budowa zakładu dedykowanego obróbce mechanicznej przewodów rurowych ze stali. Holenderski inwestor, w związku z projektem o wartości ponad 20 mln złotych, planuje zatrudnienie co najmniej 25 pracowników. Trzecią nową inwestycją w Gliwicach będzie projekt portugalskiej firmy Microplasticos, koncentrujący się na produkcji elementów z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej. W powstającym zakładzie (deklarowana wartość nakładów to ponad 21 mln złotych) pracować będzie co najmniej 39 osób.

Gustav Wolf, niemiecka firma z branży metalowej, w opolskim Ujeździe planuje budowę zakładu wytwarzającego drut, wykorzystywany m.in. w produkcji opon samochodowych. W fabryce zatrudnienie znajdzie co najmniej 42 pracowników, a cały projekt związany będzie z nakładami przekraczającymi 50 mln złotych.

W Gogolinie Sentrex planuje rozpocząć produkcję worków opakowaniowych dla przemysłu przetwórczego. Inwestycja polskiej firmy o wartości 50 mln złotych związana będzie z zatrudnieniem 15 pracowników.

Po dwa, spośród przyznanych w minionych tygodniach zezwoleń, zostały wydane dla przedsięwzięć, które będą realizowane w Tychach i Zabrzu.

Francuski koncern Ecotechnilin planuje wytwarzanie wyrobów z włókniny, włókna szklanego i materiałów tekstylnych dla przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycja o wartości ponad 20 mln złotych i związana z zatrudnieniem 15 pracowników, będzie realizowana w wynajmowanych halach na terenie Podstrefy Tyskiej. Również kanadyjski Macro Molds (branża maszynowa) będzie rozszerzał swoją obecność w Tychach. Celem projektu, o wartości ponad 14,5 mln złotych i związanym ze zwiększeniem zatrudnienia o 25 osób, jest budowa nowej hali oraz zakup maszyn i urządzeń do produkcji form, tłoczników i wykrojników.

W Zabrzu powstanie zakład koreańskiej firmy ERAE. Przedstawiciel sektora automotive planuje zatrudnienie 40 osób, przy produkcji między innymi modułów klimatyzacji. Inwestor zadeklarował nakłady na kwotę ponad 55 mln złotych.

Piekarnia Kłos planuje zwiększenie produkcji w swoim zakładzie, również mającym siedzibę w zabrzańskim parku przemysłowym. Projekt o wartości ponad 5 mln zł będzie związany z utworzeniem co najmniej siedmiu nowych miejsc pracy.

O realizacji kolejnego projektu w największej polskiej specjalnej strefie ekonomicznej zdecydował także inny reprezentant branży spożywczej Żywiec Zdrój. Francuski producent wody mineralnej rozbuduje zakład w Radziechowach-Wieprzu, wytwarzający opakowania PET i szklane dla napojów butelkowanych. Wartość inwestycji to ponad 48 mln złotych. Związana będzie z utworzeniem co najmniej 12 nowych miejsc pracy.

W Myślenicach nowy zakład wybuduje Agro-Jan Produkcja, polska firma z segmentu MŚP, specjalizująca się w produkcji urządzeń rolniczych. Inwestycja o wartości ponad 9 mln złotych będzie związana z utrzymaniem istniejących 19 i zatrudnieniem trzech nowych pracowników. 

Kolejnym przedsiębiorcą, który zwiększy skalę swojego biznesu w Katowickiej SSE jest JanMet. Firma, której działalność skupia się na obróbce metali, planuje produkcję elementów do systemów hydrauliki sterowniczej. Projekt zostanie zrealizowany w Jastrzębiu-Zdroju. Jego wartość to ponad 3,1 mln złotych, a w związku z nim powstanie 12 dodatkowych miejsc pracy.

Od początku 2017 roku, poza wymienionymi firmami, inwestorami zostały niemieckie Bito Technika Magazynowa i Hengst w Ujeździe, belgijski Epco w Bytomiu, dwaj polscy przedstawiciele sektora MŚP z Częstochowy: PMS4i i Promatek Media Julia Pogorzelska. Projekty w KSSE będą realizować także włoskie: Brembo w Dąbrowie Górniczej oraz Sest-Luve w Gliwicach, niemiecki Hirschvogel Components również w Gliwicach, amerykański Guradian w Częstochowie, a także polscy przedstawiciele sektora MŚP: Extral w Żorach oraz Ekoprobud w Krapkowicach. Ustalono również warunki projektu inwestycyjnego Rockwell Automation, który realizowany będzie w Katowicach, na gruntach włączonych w ramach przeprowadzonego z końcem grudnia 2016 roku poszerzenie KSSE o nowe tereny. 

W kolejnych tygodniach Katowicka SSE planuje rozstrzygnięcie trzech ogłoszonych postępowań.

###

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) w 2016 po raz drugi z rzędu została uznana przez Financial Times najlepszą specjalną strefą ekonomiczną w Europie. Została także wyróżniona tytułem „Wysoko Rekomendowanej” w kategorii Najlepsze SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 24 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 60 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów, na obszarze 45 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4. Więcej informacji na stronie: http://ksse.com.pl/ 

Info. Str.

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"