Szereg nagród i zaszczytów spłynęło w ostatnim czasie na Muzeum Miejskie. Już po raz drugi, na ręce pracowników placówki przekazano prestiżową statuetkę Sybilli, a Marszałek Wojewódzki nagrodził ich aż w dwóch kategoriach. Przypominamy, że Muzeum realizuje obecnie projekt "Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości", który został objęty patronatem narodowym przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
Nagrodę "Sybilla", będącą muzealnym Oskarem, nadaje Narodowy Instytut Muzealnictwa. W tym roku w kategorii "wystawy etnograficzne" postanowił uhonorować statuetką Muzeum Miejskie w Żorach, za ekspozycję "Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy". Nagrodę odebrała zastępca dyrektora Katarzyna Podyma i kustosz wystawy, Jacek Struczyk. Pani Katarzyna z dumą prezentowała statuetkę podczas uroczystego spotkania, poprzedzającego odsłonięcie pomnika Bronisława Piłsudskiego, 22 maja. To już drugie takie wyróżnienie na koncie Muzeum – zeszłoroczne zostało przyznane za wystawę "Polskie poznawanie świata".
Dwa dni później, do rąk muzealników trafiły dwie nagrody Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, przyznane w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2017. W kategorii "wystawy" ponownie wyróżniono "Naszą tożsamość", natomiast za "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego" doceniono innowacyjny pomysł "Muzeoraj. Muzeum w przyjaźni z dziećmi i rodziną".
Tymczasem Muzeum Miejskie z powodzeniem realizuje kolejne odsłony swego najnowszego projektu "Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości", nad którym patronat narodowy objął Prezydent Polski Andrzej Duda. Na okoliczność przedsięwzięcia powstał film o życiu starszego brata marszałka Piłsudskiego i kulturze ajnuskiej, którego premiera odbyła się końcem kwietnia, a podczas Nocy Muzeów otwarto wystawę etnograficzną: "Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano". Ekspozycję można zwiedzać w dziale wystaw czasowych, do czego gorąco zachęcamy. Muzeum może poszczycić się bowiem największym w Polsce zbiorem eksponatów związanych z kulturą ajnuską, w tym ok. 30 pochodzących z XIX wieku. A we wspomnianej uroczystości, jaką było odsłonięcie przy siedzibie Muzeum Miejskiego pierwszego w naszym kraju posągu Bronisława Piłsudskiego, uczestniczyło wielu znamienitych gości, m. in. japońscy delegaci oraz prawnuczka Józefa Piłsudskiego, Danuta Onyszkiewicz. Obecna była także projektantka pomnika, ajnuska artystka Maki Sekine, która do Żor przybyła ze swoim mężem, Kenji Sekine – znawcą kultury ajnuskiej, pracującym w muzeum na Hokkaido. Przez kilka dni prowadzili dla dzieci i dorosłych niezwykłe zajęcia, przybliżając im świat rdzennej ludności japońskiej wyspy.
Trzymamy kciuki, by ten wielki projekt doczekał się uznania i kolejnych wspaniałych nagród dla jego organizatorów! pc-s
Zobacz też:
Pierwszy taki posąg w Polsce! Bronisław Piłsudski zasiadł przy Muzeum Miejskim
Bronisław, brat Józefa - o starszym Piłsudskim będzie u nas głośno. Wielki projekt Muzeum Miejskiego
Noc Muzeów w Muzeum Miejskim (galeria zdjęć)
Śląsko-ajnuskie śpiewanie na dobranoc (film)
zdj.: Muzeum Miejskie