Zapoznaj się z ofertą programów realizowanych w naszym mieście.
Osoby z niepełnosprawnościami zamieszkałe w Żorach mogą skorzystać ze wsparcia asystenta osobistego, a ich opiekunowie z usługi opieki wytchnieniowej. Seniorzy natomiast mają możliwość przystąpienia do programu „Opieka na odległość”, kierowanego do osób starszych, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
W ramach Modułu II programu „Korpus Wsparcia Seniora”, siedemdziesięciu seniorom z naszego miasta zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa”. Opaska połączona jest z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z gotową do interwencji centralą. „Opieka na odległość” gwarantuje szeroko pojętą usługę polegającą na codziennym, całodobowym sprawowaniu opieki na odległość nad seniorami, w każdym miejscu, w którym właśnie się znajdują na terytorium naszego kraju. Do udziału w programie zakwalifikowani zostaną seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Środki na realizację programu będą pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz środków własnych Gminy Żory.
Szczegółowe informacje pod nr. tel. 32 4357840 wew. 27
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” zapewnia pomoc osobom z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności oraz wpiera je w życiu społecznym. Jest to forma ogólnodostępnego wsparcia, z którego mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, spełniającymi określone warunki. Program dedykowany osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym lub traktowane na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100).
W ramach Programu wykonywane będą usługi asystencji osobistej świadczone przez asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnościami, głównie polegające na:
wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
załatwianiu spraw urzędowych;
korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z uwzględnieniem limitów godzinowych przypadających na jednego uczestnika Programu, w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Na terenie Gminy Miejskiej Żory wsparciem usługi asystencji osobistej zostaną objęte 74 osoby z niepełno sprawnościami, zamieszkujące na terenie Gminy Miejskiej Żory, w tym 56 osób z orzeczeniem ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 17 osób z orzeczeniem o stopniu umiarkowanym oraz 1 osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku poniżej 16 roku życia. Środki na realizację programu pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.
Szczegółowe informacje pod nr. tel. 32 4357840 wew. 30
Program „Opieki wytchnieniowej” realizowany jest w ramach pobytu dziennego. Adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.
Celem programu jest czasowe odciążenie członków rodzin/opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie im czasu na odpoczynek i regenerację, wzmocnienie osobistego potencjału opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki. Zgodnie z założeniami programu limit godzin dla każdego opiekuna to 240 rocznie. Środki na realizację programu pochodzą z Funduszu Solidarnościowego.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 32 4357840 wew. 26
Uczestnicy ww. programów nie ponoszą żadnej odpłatności za świadczone usługi.
Źródło: UM Żory