Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Migruj do biblioteki ? Startuje międzynarodowy projekt

09.10.2017

Biblioteki z czterech europejskich miast biorą udział w międzynarodowym projekcie pn. „Migruj do biblioteki”, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach.

 

Na realizację projektu, którego celem jest integracja środowisk lokalnych z migrantami oraz przeciwdziałanie segregacji i dyskryminacji, a przez to ich włączenie społeczne, żorska placówka otrzymała grant w wysokości 73 725 euro w ramach programu Erasmus+.

Projekt angażuje do współpracy cztery biblioteki publiczne – MBP w Żorach oraz Biblioteca Municipal de Arucas z Hiszpanii, Gradska knjiżnica Ivan Vidali z wyspy Korcula w Chorwacji i Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka z Litwy. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano spotkania międzynarodowe w bibliotekach poszczególnych partnerów. Będą one polegały na dyskusjach, warsztatach, spotkaniach z władzami lokalnymi i organizacjami pracującymi na rzecz migrantów, co pozwoli na nawiązanie dialogu międzykulturowego.

- Tworząc i realizując projekt „Migruj do biblioteki!” chcemy wykorzystać fakt, że biblioteki to instytucje zaufania społecznego i tak kreować ich działalność, aby były lokalnymi centrami aktywizacji w zakresie kultury i edukacji dla wszystkich bez względu na wiek, religię, narodowość, stopień niepełnosprawności czy status społeczny. Aby poprzez otwarte podejście do wielokulturowości i edukację umożliwić likwidowanie negatywnych zjawisk społecznych, takich jak ksenofobia, rasizm oraz dyskryminacja - podkreśla Aleksandra Zawalska–Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. - W środowiskach, w których pracujemy, żyją migranci - uchodźcy, imigranci, repatrianci, wolontariusze z różnych krajów. Narażeni na złe traktowanie pozostają wyobcowani i zamykają się we własnych grupach. Choć każda z bibliotek partnerskich pracuje na innym gruncie i w innych uwarunkowaniach, obserwujemy te same zjawiska. Problem imigrantów niezmiennie budzi obawy i lęk. Chcemy więc zrealizować projekt, który poprzez wymianę doświadczeń, spotkania z praktykami-organizatorami życia migrantów, szkolenia, warsztaty oraz dyskusje pomoże nam stworzyć w bibliotekach ofertę edukacyjną, dzięki której łatwiejsza będzie integracja migrantów ze społecznością lokalną, a nawet ich asymilacja - dodaje Aleksandra Zawalska–Hawel.

Pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe odbędzie się w Polsce. Z zagranicznymi gośćmi, wśród których będą pracownicy bibliotek różnego szczebla oraz radna ds. kultury z miasta Arucas w Hiszpanii spotkają się Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, Anna Ujma – Doradca Prezydenta oraz Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory.

Uczestnicy projektu spędzą w naszym kraju trzy dni, od 11-13 października. W tym czasie czeka ich wizyta w żorskiej bibliotece, gdzie wezmą udział w warsztatach dla młodzieży pt. „Porozmawiajmy o uchodźcach”, spotkają się z Prezydentem i radnymi Miasta Żory, poznają miasto i jego historię, a  następnie udadzą się do Ośrodka Recepcyjnego dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej, prowadzonego przez Urząd ds. Cudzoziemców. Tam spotkają się rodziną, którą mieszkańcy wybronili przed deportacją. Na zakończenie odwiedzą Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu, gdzie wezmą udział w warsztatach pt. „Biblioteka jako miejsce spotkań wielu kultur”. Podczas wizyty przewidziano także sesje robocze dotyczące kolejnych działań w projekcie.

Info. UM



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"